Espanjan verbi invertir voi tarkoittaa sijoittaa tai kääntää. Tämä artikkeli sisältää invertir konjugaatiot nykyisessä, menneisyydessä ja tulevaisuudessa viitteellisissä, nykyisissä ja menneissä subjunktiivissa, imperatiivisissa ja muissa verbimuodoissa. Huomaat sen invertir on varrenmuutosverbi. Tässä tapauksessa e muuttuu merkiksi ie ja joskus i: ksi, kun tavu korostuu.
Verbi-invertirin käyttäminen
Invertir voi tarkoittaa sijoittaa tai kääntää. Kääntäminen tarkoittaa kääntämistä tai kääntämistä sisäänpäin. Kuitenkin yleisin merkitys invertir on sijoittaa. Sitä voidaan käyttää puhumaan rahan sijoittamisesta, kuten invertir dinero en la compañía (sijoita rahaa yritykseen). Sitä voidaan käyttää myös sijoittamiseen tai ajan viettämiseen johonkin, kuten invertir tiempo en sus hijos (sijoita aikaa lapsiisi).
Invertir Nykyinen ohjeellinen
vuonna nykyinen ohjeellinen jännittynyt, oikeinkirjoituksen muutos e: ksi tapahtuu kaikissa konjugoinneissa paitsi nosotros ja vosotros.
yo | invierto | Sijoitan | Yo invierto el dinero en mi Compañía. |
tú | inviertes | Sinä sijoittaa | Tú inviertes mucho tiempo en tu negocio. |
Usted / Sähkö / Ella | invierte | Te / hän / hän sijoittaa | Ella invierte en la bolsa de valores. |
nosotros | invertimos | Me sijoittaa | Nosotros invertimos en koulutusohjelma nuestros hijos. |
vosotros | invertís | Sinä sijoittaa | Vosotros käänteinen en la salud pública. |
Ustedes / Ellos / ellas | invierten | Sinä he sijoittaa | Ellos invierten su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir Preterite Indikatiivinen
vuonna preteriti jännittynyt oikeinkirjoituksen muutos tapahtuu vain kolmannen henkilön yksikön ja monikon konjugoinneissa. Huomaa, että oikeinkirjoituksen muutos on erilainen, koska e muuttuu vain i: ksi.
yo | invertí | Sijoitin | Yo invertí el dinero en mi compañía. |
tú | invertiste | Sinä Sijoitetut | Tú invertiste mucho tiempo en tu negocio. |
Usted / Sähkö / Ella | invirtió | Te / hän / hän Sijoitetut | Ella invirtió en la bolsa de valores. |
nosotros | invertimos | Me Sijoitetut | Nosotros invertimos en koulutusohjelma nuestros hijos. |
vosotros | invertisteis | Sinä Sijoitetut | Vosotros invertisteis en la salud pública. |
Ustedes / Ellos / ellas | invirtieron | Sinä he Sijoitetut | Ellos invirtieron su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir epätäydellinen ohjeellinen
vuonna epätäydellinen jännittyneissä konjugoinneissa ei ole oikeinkirjoituksen muutoksia, koska se yksinkertaisesti konjugoidaan lisäämällä epätäydellinen pääte -e: lleR ja -ir verbit (ía, ías, ía, íamos, íais, ían). Epätäydellinen voidaan kääntää sanoiksi "oli investoinut" tai "käytetty investoimaan".
yo | invertía | Minulla oli tapana sijoittaa | Yo invertía el dinero en mi compañía. |
tú | invertías | Sinä käytetään sijoittamaan | Tú invertías mucho tiempo en tu negocio. |
Usted / Sähkö / Ella | invertía | Te / hän / hän käytetään sijoittamaan | Ella invertía en bolsa de valores. |
nosotros | invertíamos | Me käytetään sijoittamaan | Nosotros invertíamos en koulutusohjelma nuestros hijos. |
vosotros | invertíais | Sinä käytetään sijoittamaan | Vosotros invertíais en la salud pública. |
Ustedes / Ellos / ellas | invertían | Sinä he käytetään sijoittamaan | Ellos invertían su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir-tulevaisuuden ohjeellinen
tulevaisuus jännittyneillä konjugoinneilla ei myöskään ole oikeinkirjoituksen muutosta, koska tulevaisuus on vain konjugoitu infinitiiviseen muotoon invertir ja tulevaisuuden kireät päättymiset.
yo | invertiré | Aion investoida | Yo invertiré el dinero en mi compañía. |
tú | invertirás | Sinä sijoittaa | Tú invertirás mucho tiempo en tu negocio. |
Usted / Sähkö / Ella | invertirá | Te / hän / hän sijoittaa | Ella invertirá en la bolsa de valores. |
nosotros | invertiremos | Me sijoittaa | Nosotros invertiremos en koulutusohjelma nuestros hijos. |
vosotros | invertiréis | Sinä sijoittaa | Vosotros invertiréis en la salud pública. |
Ustedes / Ellos / ellas | invertirán | Sinä he sijoittaa | Ellos invertirán su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir perifeerinen tulevaisuuden ohje
Perifeerisen tulevaisuuden aikataulun muodostamiseksi tarvitaan verbi nykyinen ohjeellinen konjugointi ir (mennä), ennakko a, ja infinitiivinen invertir.
yo | äänestä invertteri | Aion investoida | Yo voy invertir el dinero en mi compañía. |
tú | vas invertir | Sinä aiomme sijoittaa | Tú vas invertir mucho tiempo en tu negocio. |
Usted / Sähkö / Ella | va invertir | Te / hän / hän aikoo sijoittaa | Ella va invertir en la bolsa de valores. |
nosotros | vamos invertir | Me aiomme sijoittaa | Nosotros vamos a invertir ja koulutettu nuestros hijos. |
vosotros | vais invertir | Sinä aiomme sijoittaa | Vosotros vais invertir en la salud pública. |
Ustedes / Ellos / ellas | van invertir | Sinä he aiomme sijoittaa | Ellos van invertir su vietpo en proyecto nuevo. |
Invertir Nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto
gerundi tai nykyistä partitsiikkaa voidaan käyttää adverbina tai muodostaa progressiiviset verbimuodot, kuin kestopreesens. Gerund varten invertir on oikeinkirjoituksen muutos, mutta huomaa, että muutos on vain e – i.
Nykyinen progressiivinen Invertir | está invirtiendo | Sijoittaa | Ella está invirtiendo en la bolsa de valores. |
Invertir Entinen osallistuja
Yhdiste jännittyy kuten perfekti muodostetaan verbin kanssa Haber plus menneisyys Aikaisempi osallistuminen -ir verbit muodostetaan päätteellä -tahdon.
Nykyinen täydellinen Invertir | ha invertido | On sijoittanut | Ella on invertido en la bolsa de valores. |
Invertir-ehdollinen ohjeellinen
-Sivulla ei ole oikeinkirjoituksen muutoksia ehdollinen jännittynyt, koska se muodostetaan yksinkertaisesti infinitiivin kanssa invertir ja ehdolliset pääte.
yo | invertiría | Haluaisin sijoittaa | Yo invertiría el dinero en mi Compañía si tuviera ja futur. |
tú | invertirías | Sinä sijoittaisi | Tú invertirías mucho tiempo en tu negocio si pudieras. |
Usted / Sähkö / Ella | invertiría | Te / hän / hän sijoittaisi | Ella invertiría en bolse de valores ja tuviera más dinero. |
nosotros | invertiríamos | Me sijoittaisi | Nosotros invertiríamos en koulutus nuestros hijos ja fuéramos padres. |
vosotros | invertiríais | Sinä sijoittaisi | Vosotros invertiríais en la salud pública si tuvierais la oportunidad. |
Ustedes / Ellos / ellas | invertirían | Sinä he sijoittaisi | Ellos inversirían su tiempo en proyecto nuevo, pero es muy monimutkainen. |
Invertir Nykyinen subjunktiivi
vuonna nykyinen subjunktiivi, kaikissa konjugoinneissa on oikeinkirjoituksen muutos. Suurimmassa osassa konjugaatioita on muutos e: ksi, mutta nosotros ja vosotros on muutos e vain i.
Que yo | invierta | Että sijoitan | Mi socio espera que yo invierta el dinero en mi Compañía. |
Que tú | inviertas | Että sinä sijoittaa | Tu esposo quiere que tú inviertas mucho tiempo en tu negocio. |
Que usted / ele / ella | invierta | Että sinä / hän sijoittaa | El contador sugiere que ella invierta en bolse de valores. |
Que nosotros | invirtamos | Että me sijoittaa | La directora espera que nosotros invirtamos ja nuestros hijos. |
Que vosotros | invirtáis | Että sinä sijoittaa | El médico sugiere que vosotros invirtáis en la salud pública. |
Que ustedes / ellos / ellas | inviertan | Että sinä / he sijoittaa | La jefa espera que ellos inviertan su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir epätäydellinen subjunktiivi
Konjugoida epätäydellinen subjunktiivi voit aloittaa monikon konjugoinnilla kolmannella henkilöllä (ellos, ellas, ustedes) preterite jännitteessä (invirtieron), Poista sitten päällä, ja lisää epätäydelliset subjunktiivipäätteet. On olemassa kaksi vaihtoehtoa konjugoida epätäydellinen subjunktiivi, kuten alla olevissa taulukoissa on esitetty.
Vaihtoehto 1
Que yo | invirtiera | Että sijoitin | Mi socio esperaba que yo invirtiera el dinero en mi kompañía. |
Que tú | invirtieras | Että sinä Sijoitetut | Tu esposo quería que tú invirtieras mucho tiempo en tu negocio. |
Que usted / ele / ella | invirtiera | Että sinä / hän Sijoitetut | El contador sugería que ella invirtiera en bolsa de valores. |
Que nosotros | invirtiéramos | Että me Sijoitetut | La directora esperaba que nosotros invirtiéramos en de la cares de la della de l'Angeles. |
Que vosotros | invirtierais | Että sinä Sijoitetut | El médico sugería que vosotros invirtierais en la salud pública. |
Que ustedes / ellos / ellas | invirtieran | Että sinä / he Sijoitetut | La jefa esperaba que ellos invirtieran su tiempo en un proyecto nuevo. |
Vaihtoehto 2
Que yo | invirtiese | Että sijoitin | Mi socio esperaba que yo invirtiese el dinero en mi Compañía. |
Que tú | invirtieses | Että sinä Sijoitetut | Tu esposo quería que tú invirtieses mucho tiempo en tu negocio. |
Que usted / ele / ella | invirtiese | Että sinä / hän Sijoitetut | El contador sugería que ella invirtiese en la bolsa de valores. |
Que nosotros | invirtiésemos | Että me Sijoitetut | La directora esperaba que nosotros invirtiésemos en de la della de l'Angeles de hias. |
Que vosotros | invirtieseis | Että sinä Sijoitetut | El médico sugería que vosotros invirtieseis en la salud pública. |
Que ustedes / ellos / ellas | invirtiesen | Että sinä / he Sijoitetut | La jefa esperaba que ellos invirtiesen su tiempo en un proyecto nuevo. |
Invertir pakollinen
Suurin osa imperatiivi konjugaatioissa on oikeinkirjoitus, joko e - ie tai e - i. Konjugaatiot vaihtelevat hieman positiivisten ja negatiivisten komentojen suhteen.
Positiiviset käskyt
tú | invierte | Sijoittaa! | ¡Invierte tu tiempo en tu negocio! |
usted | invierta | Sijoittaa! | ¡Invierta en la bolsa de valores! |
nosotros | invirtamos | Sijoitetaan! | ¡Invirtamos en koulutusohjelma nuestros hijos! |
vosotros | invertid | Sijoittaa! | ¡Invertid en la salud pública! |
ustedes | inviertan | Sijoittaa! | ¡Inviertan su tiempo en un proyecto nuevo! |
Negatiiviset komennot
tú | ei inviertas | Älä sijoita! | ¡Ei inviertas tu tiempo en tu negocio! |
usted | ei invierta | Älä sijoita! | ¡Ei invierta en la bolsa de valores! |
nosotros | ei invirtamos | Älkäämme sijoittako! | ¡Ei invirtamos en la koulutusta de nuestros hijos! |
vosotros | ei invirtáis | Älä sijoita! | ¡Ei invirtáis en la salud pública! |
ustedes | ei inviertania | Älä sijoita! | ¡Ei inviertan su tiempo en un proyecto nuevo! |