Asteittainen konjugointi espanjaksi, käännös ja esimerkit

The best protection against click fraud.

Espanjan verbi graduarse on refleksiivinen verbi se tarkoittaa valmistumista, olipa kyse sitten lukiosta, yliopistosta jne. Varren verbi graduar voidaan käyttää ei-refleksiivisesti, jolloin se tarkoittaa myös säätämistä tai kalibrointia. Voit esimerkiksi sanoa Queremosasteittainen la temperatura (Haluamme säätää lämpötilaa). Tätä verbiä käytetään kuitenkin yleisimmin refleksiivinä graduarse puhua tutkinnon saamisesta tai koulutustason suorittamisesta.

Koska tätä verbiä käytetään usein reflektiivisesti, tämä artikkeli sisältää graduarse konjugaatiot refleksiivinen pronomini. Löydät taulukoita konjugoinneista nykyisestä, menneestä, ehdollisesta ja tulevaisuuden ohjeellisesta; nykyinen ja aiempi subjunktiivi; imperatiivi- ja muut verbimuodot.

Asteittainen nykyinen ohjeellinen

Siitä asti kun graduar on säännöllinen Ar verbi, konjugoinnit graduarse seuraa säännöllisesti Ar verbikuvio. Huomaa kuitenkin, että joissain nykyinen ohjeellinen konjugaatiot, korostusmerkki on tarpeen stressin pitämiseksi oikeassa vokaalissa. Muista myös sisällyttää refleksiivinen pronomini ennen jokaista konjugoitua verbiä.

instagram viewer

yo minä gradúo minä valmistun Yo me gradúo de la universidad.
te gradúas Sinä valmistua Tú te gradúas de la escuela primaria.
Usted / Sähkö / Ella se gradúa Te / hän / hän valmistuneet Ella se gradúa con un título en administración.
nosotros nos graduamos Me valmistua Nosotros nos graduamos juntos.
vosotros os graduáis Sinä valmistua Vosotros os graduáis de la secundaria con buenas notas.
Ustedes / Ellos / ellas se gradúan Sinä he valmistua Ellos se gradúan con kunnioittaa.

Asteittainen preterite indikatiivinen

preteriti jännittyneet konjugaatiot yo ja Sähkö / Ella / usted sisältää aksenttimerkin viimeisessä vokaalissa.

yo minä valmistunut Valmistuin Yo me gradué de la universidad.
te graduaste Sinä porrastettu Tú te graduaste de la escuela primaria.
Usted / Sähkö / Ella se graduó Te / hän / hän porrastettu Ella se graduó con un título en administración.
nosotros nos graduamos Me porrastettu Nosotros nos graduamos juntos.
vosotros os graduasteis Sinä porrastettu Vosotros os graduasteis de la secundaria con buenas nota.
Ustedes / Ellos / ellas se graduaron Sinä he porrastettu Ellos se graduaron con kunnioittaa.

Asteittainen epätäydellinen ohjeellinen

epätäydellinen jännitys konjugoidaan aloittamalla varrelta gradu ja lisäämällä epätäydellinen pääte -er verbit (aba, abas, aba, ábamos, abais, aban). Epätäydellinen jännitys voidaan kääntää sanoiksi "valmistuttiin" tai "käytettiin valmistumaan".

yo minä graduaba Minulla oli tapana valmistua Yo me graduaba de la universidad.
te graduabas Sinä käytetään valmistumaan Tú te graduabas de la escuela primaria.
Usted / Sähkö / Ella se graduaba Te / hän / hän käytetään valmistumaan Ella se graduaba con un título en administración.
nosotros nos graduábamos Me käytetään valmistumaan Nosotros nos graduábamos juntos.
vosotros os graduabais Sinä käytetään valmistumaan Vosotros os graduabais de la secundaria con buenas nota.
Ustedes / Ellos / ellas se graduaban Sinä he käytetään valmistumaan Ellos se graduaban con kunnioittaa.

Asteittainen tulevaisuuden ohje

yo minä valmistunut minä valmistun Yo me graduaré de la universidad.
te graduarás Sinä valmistuu Tú te graduarás de la escuela primaria.
Usted / Sähkö / Ella se graduará Te / hän / hän valmistuu Ella se graduará con un título en administración.
nosotros nos graduaremos Me valmistuu Nosotros nos graduaremos juntos.
vosotros os graduaréis Sinä valmistuu Vosotros os graduaréis de la secundaria con buenas notas.
Ustedes / Ellos / ellas se graduarán Sinä he valmistuu Ellos se graduarán con kunnioittaa.

Asteittainen perifeerinen tulevaisuuden ohje

Perifeerisen tulevaisuuden konjugoimiseksi tarvitaan verbi nykyinen ohjeellinen konjugointi ir (mennä), ennakko a, ja infinitiivinen graduar. Reflektiivinen pronomini asetetaan ennen konjugoitua verbiä IR.

yo minä äänen asteittain Aion valmistua Yo me Voy graduary de la universidad.
te vas a graduar Sinä aiot valmistua Tú te vas gradua de la escuela primaria.
Usted / Sähkö / Ella se va asteittain Te / hän / hän aikoo valmistua Ella se va asteittainen hallinto.
nosotros nos vamos asteittainen Me aiot valmistua Nosotros nos vamos ja asteittainen juntos.
vosotros os vais asteittain Sinä aiot valmistua Vosotros os vais on asteittainen de la secundaria con buenas nota.
Ustedes / Ellos / ellas se van a graduar Sinä he aiot valmistua Ellos se van a graduar con kunnioittaa.

Asteittainen nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto

gerundi tai nykyistä partitsiikkaa voidaan käyttää adverbina tai muodostaa etenevä jännittyy kuten kestopreesens. Nykyinen progressiivinen muodostetaan yleensä apuverbillä estar. Konjugaation yhteydessä refleksiivinen verbi, refleksiivinen pronomini tulee asettaa ennen konjugoitua verbiä estar, tai voit liittää sen nykyisen osan päähän.

Nykyinen progressiivinen Graduarse se está graduando / está graduándose Valmistuu Ella se está graduando con un título en administración.

Asteittainen aiempi Participle

aiempi partitsiini voidaan käyttää adjektiivina tai muodostaa täydelliset jännitteet, kuten nykyinen täydellinen (apuna verbi Haber). Kun konjugoidaan refleksiivinen verbi, refleksiivinen pronomini asetetaan ennen konjugoitua verbiä Haber.

Nykyinen täydellinen Graduarse se ha graduado Hän on valmistunut Ella se ha graduado con un título en administración.

Asteittainen ehdollinen ohjeellinen

ehdollinen tense voidaan kääntää englanniksi sanalla "would + verb". Sitä käytetään puhumaan mahdollisuuksista.

yo minä graduaría Valmistaisin Yo me valmistunut yliopisto ja estudiara más.
te graduarías Sinä valmistuisi Tú te graduarías de la escuela primaria, peru taivaan toisto ja año.
Usted / Sähkö / Ella se graduaría Te / hän / hän valmistuisi Ella se graduaría con un título en administración, pero se cambió de carrera.
nosotros nos graduaríamos Me valmistuisi Nosotros nos graduaríamos juntos si tuviéramos la misma edad.
vosotros os graduaríais Sinä valmistuisi Vosotros os graduaríais de la secundaria con buenas notas si fuerais más aplicados.
Ustedes / Ellos / ellas se graduarían Sinä he valmistuisi Ellos se graduarían con kunnioittaa, on aina valitettavaa.

Asteittainen nykyinen subjunktiivi

nykyinen subjunktiivi käytetään puhumaan tunneista, epäilyistä, toiveista, suosituksista tai muista subjektiivisista tilanteista.

Que yo minä gradúe Että minä valmistua La profesora espera que yo me gradúe de la universidad.
Que tú te gradúes Että sinä valmistua El maestro espera que tú te gradúes de la escuela primaria.
Que usted / ele / ella se gradúe Että sinä / hän valmistua El jefe espera que ella se gradúe con un título en administración.
Que nosotros nos graduemos Että me valmistua Esteban quiere que nosotros nos graduemos juntos.
Que vosotros os graduéis Että sinä valmistua Papá pide que vosotros os graduéis de la secundaria con buenas notas.
Que ustedes / ellos / ellas se gradúen Että sinä / he valmistua La directora espera que ellos se gradúen con kunnioittaa.

Asteittainen epätäydellinen subjunktiivi

Konjugaatiota varten on kaksi vaihtoehtoa epätäydellinen subjunktiivi.

Vaihtoehto 1

Que yo minä graduara Että olen valmistunut La profesora esperaba que yo minua valmistunut.
Que tú te graduaras Että sinä porrastettu El maestro esperaba que tú te graduaras de la escuela primaria.
Que usted / ele / ella se graduara Että sinä / hän porrastettu El jefe esperaba que ella se graduara con un título en administración.
Que nosotros nos graduáramos Että me porrastettu Esteban quería que nosotros nos graduáramos juntos.
Que vosotros os graduarais Että sinä porrastettu Papá pedía que vosotros os graduarais de la secundaria con buenas notas.
Que ustedes / ellos / ellas se graduaran Että sinä / he porrastettu La directora esperaba que ellos se graduaran con kunnioittaa.

Vaihtoehto 2

Que yo minä valmistunut Että olen valmistunut La profesora esperaba que yo me valmistunut yliopistoon.
Que tú te valmistuneet Että sinä porrastettu El maestro esperaba que tú te valmistuttiin de la escuela primaria.
Que usted / ele / ella se tutkinnon Että sinä / hän porrastettu El jefe esperaba que ella se graduase con un título en administración.
Que nosotros nos graduásemos Että me porrastettu Esteban quería que nosotros nos graduásemos juntos.
Que vosotros os graduaseis Että sinä porrastettu Papá pedía que vosotros os graduaseis de la secundaria con buenas notas.
Que ustedes / ellos / ellas se graduasen Että sinä / he porrastettu La directora esperaba que ellos se graduasen con kunnioittaa.

Asteittainen Pakollinen

imperatiivi tunnelmaa käytetään käskyjen tai käskyjen antamiseen. Huomaa, että refleksiivisen pronominin sijoitus vaihtelee positiivisissa ja negatiivisissa komennoissa.

Positiiviset käskyt

valmistua Valmistua! ¡Gradúate de la escuela primaria!
usted gradúese Valmistua! ¡Gradúese con un título en administración!
nosotros graduémonos Valmistetaan! ¡Graduémonos juntos!
vosotros graduaos Valmistua! ¡Graduaos de la secundaria con buena -ilmoituksia!
ustedes gradúense Valmistua! ¡Gradúense on kunnia!

Negatiiviset komennot

ei te gradúes Älä valmistu! ¡Ei te gradúes de la escuela primaria!
usted ei se gradúe Älä valmistu! ¡Ei se gradúe con un título en administración!
nosotros ei nos graduemos Älkäämme valmistuneet! ¡Ei nos graduemos juntos!
vosotros ei os graduéis Älä valmistu! ¡Ei os secédaria de la secundaria con buenas notas!
ustedes no se gradúen Älä valmistu! ¡No se gradúen ei kunnioita!
instagram story viewer