Espanjan verbi graduarse on refleksiivinen verbi se tarkoittaa valmistumista, olipa kyse sitten lukiosta, yliopistosta jne. Varren verbi graduar voidaan käyttää ei-refleksiivisesti, jolloin se tarkoittaa myös säätämistä tai kalibrointia. Voit esimerkiksi sanoa Queremosasteittainen la temperatura (Haluamme säätää lämpötilaa). Tätä verbiä käytetään kuitenkin yleisimmin refleksiivinä graduarse puhua tutkinnon saamisesta tai koulutustason suorittamisesta.
Koska tätä verbiä käytetään usein reflektiivisesti, tämä artikkeli sisältää graduarse konjugaatiot refleksiivinen pronomini. Löydät taulukoita konjugoinneista nykyisestä, menneestä, ehdollisesta ja tulevaisuuden ohjeellisesta; nykyinen ja aiempi subjunktiivi; imperatiivi- ja muut verbimuodot.
Asteittainen nykyinen ohjeellinen
Siitä asti kun graduar on säännöllinen Ar verbi, konjugoinnit graduarse seuraa säännöllisesti Ar verbikuvio. Huomaa kuitenkin, että joissain nykyinen ohjeellinen konjugaatiot, korostusmerkki on tarpeen stressin pitämiseksi oikeassa vokaalissa. Muista myös sisällyttää refleksiivinen pronomini ennen jokaista konjugoitua verbiä.
yo | minä gradúo | minä valmistun | Yo me gradúo de la universidad. |
tú | te gradúas | Sinä valmistua | Tú te gradúas de la escuela primaria. |
Usted / Sähkö / Ella | se gradúa | Te / hän / hän valmistuneet | Ella se gradúa con un título en administración. |
nosotros | nos graduamos | Me valmistua | Nosotros nos graduamos juntos. |
vosotros | os graduáis | Sinä valmistua | Vosotros os graduáis de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / ellas | se gradúan | Sinä he valmistua | Ellos se gradúan con kunnioittaa. |
Asteittainen preterite indikatiivinen
preteriti jännittyneet konjugaatiot yo ja Sähkö / Ella / usted sisältää aksenttimerkin viimeisessä vokaalissa.
yo | minä valmistunut | Valmistuin | Yo me gradué de la universidad. |
tú | te graduaste | Sinä porrastettu | Tú te graduaste de la escuela primaria. |
Usted / Sähkö / Ella | se graduó | Te / hän / hän porrastettu | Ella se graduó con un título en administración. |
nosotros | nos graduamos | Me porrastettu | Nosotros nos graduamos juntos. |
vosotros | os graduasteis | Sinä porrastettu | Vosotros os graduasteis de la secundaria con buenas nota. |
Ustedes / Ellos / ellas | se graduaron | Sinä he porrastettu | Ellos se graduaron con kunnioittaa. |
Asteittainen epätäydellinen ohjeellinen
epätäydellinen jännitys konjugoidaan aloittamalla varrelta gradu ja lisäämällä epätäydellinen pääte -er verbit (aba, abas, aba, ábamos, abais, aban). Epätäydellinen jännitys voidaan kääntää sanoiksi "valmistuttiin" tai "käytettiin valmistumaan".
yo | minä graduaba | Minulla oli tapana valmistua | Yo me graduaba de la universidad. |
tú | te graduabas | Sinä käytetään valmistumaan | Tú te graduabas de la escuela primaria. |
Usted / Sähkö / Ella | se graduaba | Te / hän / hän käytetään valmistumaan | Ella se graduaba con un título en administración. |
nosotros | nos graduábamos | Me käytetään valmistumaan | Nosotros nos graduábamos juntos. |
vosotros | os graduabais | Sinä käytetään valmistumaan | Vosotros os graduabais de la secundaria con buenas nota. |
Ustedes / Ellos / ellas | se graduaban | Sinä he käytetään valmistumaan | Ellos se graduaban con kunnioittaa. |
Asteittainen tulevaisuuden ohje
yo | minä valmistunut | minä valmistun | Yo me graduaré de la universidad. |
tú | te graduarás | Sinä valmistuu | Tú te graduarás de la escuela primaria. |
Usted / Sähkö / Ella | se graduará | Te / hän / hän valmistuu | Ella se graduará con un título en administración. |
nosotros | nos graduaremos | Me valmistuu | Nosotros nos graduaremos juntos. |
vosotros | os graduaréis | Sinä valmistuu | Vosotros os graduaréis de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / ellas | se graduarán | Sinä he valmistuu | Ellos se graduarán con kunnioittaa. |
Asteittainen perifeerinen tulevaisuuden ohje
Perifeerisen tulevaisuuden konjugoimiseksi tarvitaan verbi nykyinen ohjeellinen konjugointi ir (mennä), ennakko a, ja infinitiivinen graduar. Reflektiivinen pronomini asetetaan ennen konjugoitua verbiä IR.
yo | minä äänen asteittain | Aion valmistua | Yo me Voy graduary de la universidad. |
tú | te vas a graduar | Sinä aiot valmistua | Tú te vas gradua de la escuela primaria. |
Usted / Sähkö / Ella | se va asteittain | Te / hän / hän aikoo valmistua | Ella se va asteittainen hallinto. |
nosotros | nos vamos asteittainen | Me aiot valmistua | Nosotros nos vamos ja asteittainen juntos. |
vosotros | os vais asteittain | Sinä aiot valmistua | Vosotros os vais on asteittainen de la secundaria con buenas nota. |
Ustedes / Ellos / ellas | se van a graduar | Sinä he aiot valmistua | Ellos se van a graduar con kunnioittaa. |
Asteittainen nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto
gerundi tai nykyistä partitsiikkaa voidaan käyttää adverbina tai muodostaa etenevä jännittyy kuten kestopreesens. Nykyinen progressiivinen muodostetaan yleensä apuverbillä estar. Konjugaation yhteydessä refleksiivinen verbi, refleksiivinen pronomini tulee asettaa ennen konjugoitua verbiä estar, tai voit liittää sen nykyisen osan päähän.
Nykyinen progressiivinen Graduarse | se está graduando / está graduándose | Valmistuu | Ella se está graduando con un título en administración. |
Asteittainen aiempi Participle
aiempi partitsiini voidaan käyttää adjektiivina tai muodostaa täydelliset jännitteet, kuten nykyinen täydellinen (apuna verbi Haber). Kun konjugoidaan refleksiivinen verbi, refleksiivinen pronomini asetetaan ennen konjugoitua verbiä Haber.
Nykyinen täydellinen Graduarse | se ha graduado | Hän on valmistunut | Ella se ha graduado con un título en administración. |
Asteittainen ehdollinen ohjeellinen
ehdollinen tense voidaan kääntää englanniksi sanalla "would + verb". Sitä käytetään puhumaan mahdollisuuksista.
yo | minä graduaría | Valmistaisin | Yo me valmistunut yliopisto ja estudiara más. |
tú | te graduarías | Sinä valmistuisi | Tú te graduarías de la escuela primaria, peru taivaan toisto ja año. |
Usted / Sähkö / Ella | se graduaría | Te / hän / hän valmistuisi | Ella se graduaría con un título en administración, pero se cambió de carrera. |
nosotros | nos graduaríamos | Me valmistuisi | Nosotros nos graduaríamos juntos si tuviéramos la misma edad. |
vosotros | os graduaríais | Sinä valmistuisi | Vosotros os graduaríais de la secundaria con buenas notas si fuerais más aplicados. |
Ustedes / Ellos / ellas | se graduarían | Sinä he valmistuisi | Ellos se graduarían con kunnioittaa, on aina valitettavaa. |
Asteittainen nykyinen subjunktiivi
nykyinen subjunktiivi käytetään puhumaan tunneista, epäilyistä, toiveista, suosituksista tai muista subjektiivisista tilanteista.
Que yo | minä gradúe | Että minä valmistua | La profesora espera que yo me gradúe de la universidad. |
Que tú | te gradúes | Että sinä valmistua | El maestro espera que tú te gradúes de la escuela primaria. |
Que usted / ele / ella | se gradúe | Että sinä / hän valmistua | El jefe espera que ella se gradúe con un título en administración. |
Que nosotros | nos graduemos | Että me valmistua | Esteban quiere que nosotros nos graduemos juntos. |
Que vosotros | os graduéis | Että sinä valmistua | Papá pide que vosotros os graduéis de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se gradúen | Että sinä / he valmistua | La directora espera que ellos se gradúen con kunnioittaa. |
Asteittainen epätäydellinen subjunktiivi
Konjugaatiota varten on kaksi vaihtoehtoa epätäydellinen subjunktiivi.
Vaihtoehto 1
Que yo | minä graduara | Että olen valmistunut | La profesora esperaba que yo minua valmistunut. |
Que tú | te graduaras | Että sinä porrastettu | El maestro esperaba que tú te graduaras de la escuela primaria. |
Que usted / ele / ella | se graduara | Että sinä / hän porrastettu | El jefe esperaba que ella se graduara con un título en administración. |
Que nosotros | nos graduáramos | Että me porrastettu | Esteban quería que nosotros nos graduáramos juntos. |
Que vosotros | os graduarais | Että sinä porrastettu | Papá pedía que vosotros os graduarais de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se graduaran | Että sinä / he porrastettu | La directora esperaba que ellos se graduaran con kunnioittaa. |
Vaihtoehto 2
Que yo | minä valmistunut | Että olen valmistunut | La profesora esperaba que yo me valmistunut yliopistoon. |
Que tú | te valmistuneet | Että sinä porrastettu | El maestro esperaba que tú te valmistuttiin de la escuela primaria. |
Que usted / ele / ella | se tutkinnon | Että sinä / hän porrastettu | El jefe esperaba que ella se graduase con un título en administración. |
Que nosotros | nos graduásemos | Että me porrastettu | Esteban quería que nosotros nos graduásemos juntos. |
Que vosotros | os graduaseis | Että sinä porrastettu | Papá pedía que vosotros os graduaseis de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se graduasen | Että sinä / he porrastettu | La directora esperaba que ellos se graduasen con kunnioittaa. |
Asteittainen Pakollinen
imperatiivi tunnelmaa käytetään käskyjen tai käskyjen antamiseen. Huomaa, että refleksiivisen pronominin sijoitus vaihtelee positiivisissa ja negatiivisissa komennoissa.
Positiiviset käskyt
tú | valmistua | Valmistua! | ¡Gradúate de la escuela primaria! |
usted | gradúese | Valmistua! | ¡Gradúese con un título en administración! |
nosotros | graduémonos | Valmistetaan! | ¡Graduémonos juntos! |
vosotros | graduaos | Valmistua! | ¡Graduaos de la secundaria con buena -ilmoituksia! |
ustedes | gradúense | Valmistua! | ¡Gradúense on kunnia! |
Negatiiviset komennot
tú | ei te gradúes | Älä valmistu! | ¡Ei te gradúes de la escuela primaria! |
usted | ei se gradúe | Älä valmistu! | ¡Ei se gradúe con un título en administración! |
nosotros | ei nos graduemos | Älkäämme valmistuneet! | ¡Ei nos graduemos juntos! |
vosotros | ei os graduéis | Älä valmistu! | ¡Ei os secédaria de la secundaria con buenas notas! |
ustedes | no se gradúen | Älä valmistu! | ¡No se gradúen ei kunnioita! |