Enseñar on Espanjan verbi, joka tarkoittaa "opettaa", vaikka joissain tilanteissa se voidaan paremmin kääntää "osoittamaan", "näyttää" tai "kouluttaa".
Sinun ei tarvitse antaa ñ hämmentää sinuaenseñar On konjugoitua tavallisena -ar verbi. Alla löydät kaikki yksinkertaiset konjugoidut muodot: nykyinen, ohjeellinen, epätäydellinen ja tulevaisuuden ohjeellinen; nykyinen ja epätäydellinen subjunktiivi; ja pakollinen tai käskymuoto. Yhdistelmätenoissa käytetty gerund ja aikaisempi partitsiivi on myös esitetty.
Niistä harvoista espanjalaisista sanoista, jotka ovat johdettu enseñar olemme enseñante, harvinainen sana opettajalle; ja Enseñanza, tarkoittaen pedagogiaa tai opettamista. Englannin serkut enseñar sisältävät "merkki", "signaali" ja "ensign".
Enseñarin nykyinen ohjeellinen suuntaus
nykyinen jännittynyt käytetään ensisijaisesti toimiin, joita tapahtuu nyt tai jotka tapahtuvat tavanomaisesti. Tietyissä olosuhteissa sitä voidaan käyttää myös aiempien tapahtumien lukemiseen, kuten tarinan kertomiseen. Sitä käytetään joskus myös lähitulevaisuudessa. Esimerkiksi, "
enseña mañana"voi tarkoittaa" hän opettaa huomenna. "yo | enseño | Opetan | Yo enseño español como lengua extranjera. |
tú | enseñas | Sinä opetat | Tú enseñas a los refugiados a leer. |
Usted / Sähkö / Ella | enseña | Sinä / hän opettaa | Ella enseña mis hijas a compartir sus cosas. |
nosotros | enseñamos | Me opetamme | Nosotros enseñamos al perro órdenes básicas. |
vosotros | enseñáis | Sinä opetat | Vosotros enseñáis los colores a los niñitos. |
Ustedes / Ellos / ellas | enseñan | Sinä / he opettavat | Ellas enseñan con el ejemplo. |
Enseñar Preterite
preteriti toimii samalla tavalla kuin englannin yksinkertainen aikataulu. Sitä käytetään toimintoihin, jotka on selvästi suoritettu loppuun.
yo | enseñé | opetin | Yo enseñé español como lengua extranjera. |
tú | enseñaste | Sinä opetit | Tú enseñaste a los refugiados a leer. |
Usted / Sähkö / Ella | enseñó | Sinä / hän opetti | Ella enseñó a mis hijas a compartir sus cosas. |
nosotros | enseñamos | Me opetimme | Nosotros enseñamos al perro órdenes básicas. |
vosotros | enseñasteis | Sinä opetit | Vosotros enseñasteis los colores a los niñitos. |
Ustedes / Ellos / ellas | enseñaron | Sinä / he opettivat | Ellas enseñaron con el ejemplo. |
Enseñarin epätäydellinen ohjeellinen muoto
epätäydellinen jännittynyt on toimille, joilla ei ole selvää loppuunsaattamista. Yleiset käännökset ovat muodossa "käytetty opettamaan" tai "opetti".
yo | enseñaba | Minä opetin | Yo enseñaba español como lengua extranjera. |
tú | enseñabas | Opetit | Tú enseñabas a los refugiados a leer. |
Usted / Sähkö / Ella | enseñaba | Sinä / hän opettelet | Ella enseñaba a mis hijas a compartir sus cosas. |
nosotros | enseñábamos | Opetimme | Nosotros enseñábamos al perro órdenes básicas. |
vosotros | enseñabais | Opetit | Vosotros enseñabais los colores a los niñitos. |
Ustedes / Ellos / ellas | enseñaban | Sinä / he opettivat | Ellas enseñaban con el ejemplo. |
Enseñar Future Tense
yo | enseñaré | Opetan | Yo enseñaré español como lengua extranjera. |
tú | enseñarás | Opit | Tú enseñarás a los refugiados a leer. |
Usted / Sähkö / Ella | enseñará | Sinä / hän opetat | Ella enseñará a mis hijas a compartir sus cosas. |
nosotros | enseñaremos | Me opetamme | Nosotros enseñaremos al perro órdenes básicas. |
vosotros | enseñaréis | Opit | Vosotros enseñaréis los colores a los niñitos. |
Ustedes / Ellos / ellas | enseñarán | Sinä / he opetat | Ellas enseñarán con el ejemplo. |
Enseñarin äärettömän tulevaisuus
syrjäinen tulevaisuus on merkitykseltään samanlainen kuin yksinkertainen tulevaisuus, vaikka se ei ole niin muodollinen. Sitä muodostaa "ir", jota seuraa infinitiivi.
yo | Voy enseñar | Aion opettaa | Yo voy enseñar español como lengua extranjera. |
tú | vas a enseñar | Aiot opettaa | Tú vas en enññar a los refugiados a leer. |
Usted / Sähkö / Ella | va enseñar | Sinä / hän aikoo opettaa | Ella va enseñar mis hijas a compartir sus cosas. |
nosotros | vamos enseñar | Aiomme opettaa | Nosotros vamos a enseñar al perro tunnindenes básicas. |
vosotros | vais enseñar | Aiot opettaa | Vosotros vais ja enseñar los colores a los niñitos. |
Ustedes / Ellos / ellas | van enseñar | Sinä / he aiot opettaa | Ellas van enseñar con el ejemplo. |
Nykyinen Enseñarin progressiivinen / Gerund-muoto
gerundi kutsutaan myös nykyiseksi partitsiipiksi. Sitä käytetään yhdessä estar muodostaa ehdollinen aikamuodot.
Gerund of enseñar: está enseñando
Opettaa -> Ella está enseñando mis hijas a compartir sus cosas.
Enseñarin entinen osallistuja
Verbimuodossa aiempi partitsiini käytetään muodostamaan täydelliset jännitteet. Sitä voidaan käyttää myös adjektiivina.
Osallistuja enseñar: ha enseñado
On opettanut -> Ella ha enseñado a mis hijas a compartir sus cosas.
Enseñarin ehdollinen muoto
Toisin kuin muut tensit, ehdollinen ei liity suoraan aikaelementtiin. Sitä käytetään toimintoihin, joiden esiintyminen riippuu muista tapahtumista.
yo | enseñaría | Minä opettaisin | Yo enseñaría español como lengua extranjera ja tuviera la licenciatura. |
tú | enseñarías | Sinä opettaisit | Tú enseñarías a los refugiados a leer si te pagaran. |
Usted / Sähkö / Ella | enseñaría | Sinä / hän opettaisit | Ella enseñaría a mis hijas a compartir sus cosas, noo viven conmigo. |
nosotros | enseñaríamos | Me opettaisimme | Nosotros enseñaríamos al perro kelldenes básicas, pero el perro tiene muchos años. |
vosotros | enseñaríais | Sinä opettaisit | Vosotros enseñaríais los colores a los niñitos si tuvierais crayones. |
Ustedes / Ellos / ellas | enseñarían | Sinä / he opettaisit | Ellas enseñarían con el ejemplo, seo comportan mal. |
Enseñarin nykyinen subjunktiivi
subjunktiivinen tunnelma on espanjan kieliopin tärkeä ominaisuus, joten sitä käytetään paljon enemmän espanjaksi kuin englanniksi.
Que yo | enseñe | Että opetan | Mi amor quiere que yo enseñe español como lengua extranjera. |
Que tú | enseñes | Että opetat | La agencia quiere que tú enseñes los los refugiados a leer. |
Que usted / ele / ella | enseñe | Että sinä / hän opetat | Ignacio espera que ella enseñe mis hijas a compartir sus cosas. |
Que nosotros | enseñemos | Että me opetamme | Es importe que nosotros enseñemos al perro órdenes básicas. |
Que vosotros | enseñéis | Että opetat | Ana quiere que vosotros enseñéis los colores a los niñitos. |
Que ustedes / ellos / ellas | enseñen | Että sinä / he opetat | Esittelijä que ellas enseñen con el ejemplo. |
Enseñarin epätäydelliset subjunktiivimuodot
Kumpaakaan näistä vaihtoehdoista voidaan käyttää, kun a aiempi subjunktiivi vaaditaan. Ensimmäinen on yleisempi.
Vaihtoehto 1
Que yo | enseñara | Se mitä opetin | Mi amor quería que yo enseñara español como lengua extranjera. |
Que tú | enseñaras | Se, että opetit | La agencia quería que tú enseñaras a los refugiados a leer. |
Que usted / ele / ella | enseñara | Että sinä / hän opetit | Ignacio esperaba que ella enseñara a mis hijas a compartir sus cosas. |
Que nosotros | enseñáramos | Se mitä me opetimme | Era tärkein merkitys nosotros enseñáramos al perro órdenes básicas. |
Que vosotros | enseñarais | Se, että opetit | Ana quería que vosotros enseñarais los colores a los niñitos. |
Que ustedes / ellos / ellas | enseñaran | Että sinä / he opetit | Era valitettava que ellas enseñaran con el ejemplo. |
Vaihtoehto 2
Que yo | enseñase | Se mitä opetin | Mi amor quería que yo enseñase español como lengua extranjera. |
Que tú | enseñases | Se, että opetit | La agencia quería que tú enseñases a los refugiados a leer. |
Que usted / ele / ella | enseñase | Että sinä / hän opetit | Ignacio esperaba que ella enseñase mis hijas a compartir sus cosas. |
Que nosotros | enseñásemos | Se mitä me opetimme | Era tärkein merkitys nosotros enseñásemos al perro órdenes básicas. |
Que vosotros | enseñaseis | Se, että opetit | Ana quería que vosotros enseñaseis los colores a los niñitos. |
Que ustedes / ellos / ellas | enseñasen | Että sinä / he opetit | Era valitettava que ellas enseñasen con el ejemplo. |
Enseñarin pakolliset muodot
pakollinen tunnelma käytetään suoriin komentoihin. Huomaa, että negatiiviset muodot ovat identtisiä nykyisen subjunktiivin kanssa.
Pakollinen (positiivinen komento)
tú | enseña | Opettaa! | ¡Enseña a los refugiados leer! |
usted | enseñe | Opettaa! | ¡Enseñe mis hijas a compartir sus cosas! |
nosotros | enseñemos | Opettakaamme! | ¡Enseñemos al perro kelldenes básicas! |
vosotros | enseñad | Opettaa! | ¡Enseñad los colores a los niñitos! |
ustedes | enseñen | Opettaa! | ¡Enseñen con el ejemplo! |
Pakollinen (negatiivinen komento)
tú | ei enseñes | Älä opeta! | ¡Ei enseñes a los refugiados a leer! |
usted | ei enseñe | Älä opeta! | ¡Ei enseñe mis hijas a compartir sus cosas! |
nosotros | ei enseñemoja | Älkää opettako! | ¡Ei enseñemos al perro órdenes básicas! |
vosotros | ei enseñéis | Älä opeta! | ¡Ei enseñéis los colores a los niñitos! |
ustedes | ei enseñen | Älä opeta! | ¡Ei enseñen con el ejemplo! |