Kuinka "Convertir" (muuntaa) konjugoidaan ranskaksi?

Sanoaksesi "muuntaa" ranskaksi, käytä verbiä convertir. Sanan samankaltaisuus englanninkielisen käännöksen kanssa tekee siitä helposti muistettavan, eikä sen konjugointi ole myöskään liian vaikeaa.

Konjugaatio ranskan verbi Convertir

Convertir on säännöllinen -IR verbi ja se seuraa samaa verbi konjugointikuvio samanlaisia ​​verbejä. Kun opit tämän päätteet, voit käyttää niitä chérir (vaalia), blanchir (valkaisuaineeksi), ja monia muita verbejä.

Käytä tätä taulukkoa muodostaaksesi konjugaatit nykyisessä, tulevaisuuden tai epätäydellisessä aikataulussa. Ottelu aiheen pronomini sillä jännitteellä, jota haluat käyttää, ja lauseesi on melkein valmis. Sanoa "muuntaa", "käyttää"je convertis"tai" muuntamme "," käytä "nollamuunnos."

aihe Esittää tulevaisuus Epätäydellinen
je convertis convertirai convertissais
tu convertis convertiras convertissais
il convertit convertira convertissait
taju convertissons convertirons convertissions
vous convertissez convertirez convertissiez
ils convertissent convertiront convertissaient

Nykyinen osallistuja Convertir

instagram viewer

partisiipin preesens of convertir On convertissant. Tämä tehdään lisäämällä -ssant verbivarren kanssa ja se voi toimia myös adjektiivina, gerundina tai substantiivina.

Entinen osallistuja ja Passé Composé

passé-komposiitti on toinen vaihtoehto ilmaista menneisyyden "käännetty". Tämän muodostamiseksi konjugoidaan apu- tai "auttava" verbiavoir, lisää sitten aiempi partitsiiniconverti.

Esimerkiksi "muutin" tulee "j'ai converti"ja" muutimme "on"nous avons converti."

Yksinkertaisempi Convertir taivutukset

Joissain tapauksissa saatat kohdata tai joutua käyttämään yhtä seuraavista verbimuodoista convertir. konjunktiivi ja ehdollinen ovat niille aikoille, jolloin verbin toiminta on kyseenalainen. Passé yksinkertainen ja epätäydellinen subjunktiivi löytyvät useimmiten muodollisesta kirjoittamisesta.

aihe konjunktiivi ehdollinen Passé Simple Epätäydellinen subjunktiivi
je convertisse convertirais convertis convertisse
tu convertisses convertirais convertis convertisses
il convertisse convertirait convertit convertît
taju convertissions convertirions convertîmes convertissions
vous convertissiez convertiriez convertîtes convertissiez
ils convertissent convertiraient convertirent convertissent

Pakollinen verbimuoto on suhteellisen helppoa ja se on paljon lyhyempi. Kun sitä käytetään huutomerkillä, aiheen pronominia ei vaadita: käytä "convertis" mielummin kuin "tu konvertit."

imperatiivi
(Tu) convertis
(Nous) convertissons
(Vous) convertissez