Sanoaksesi "muuntaa" ranskaksi, käytä verbiä convertir. Sanan samankaltaisuus englanninkielisen käännöksen kanssa tekee siitä helposti muistettavan, eikä sen konjugointi ole myöskään liian vaikeaa.
Konjugaatio ranskan verbi Convertir
Convertir on säännöllinen -IR verbi ja se seuraa samaa verbi konjugointikuvio samanlaisia verbejä. Kun opit tämän päätteet, voit käyttää niitä chérir (vaalia), blanchir (valkaisuaineeksi), ja monia muita verbejä.
Käytä tätä taulukkoa muodostaaksesi konjugaatit nykyisessä, tulevaisuuden tai epätäydellisessä aikataulussa. Ottelu aiheen pronomini sillä jännitteellä, jota haluat käyttää, ja lauseesi on melkein valmis. Sanoa "muuntaa", "käyttää"je convertis"tai" muuntamme "," käytä "nollamuunnos."
aihe | Esittää | tulevaisuus | Epätäydellinen |
---|---|---|---|
je | convertis | convertirai | convertissais |
tu | convertis | convertiras | convertissais |
il | convertit | convertira | convertissait |
taju | convertissons | convertirons | convertissions |
vous | convertissez | convertirez | convertissiez |
ils | convertissent | convertiront | convertissaient |
Nykyinen osallistuja Convertir
partisiipin preesens of convertir On convertissant. Tämä tehdään lisäämällä -ssant verbivarren kanssa ja se voi toimia myös adjektiivina, gerundina tai substantiivina.
Entinen osallistuja ja Passé Composé
passé-komposiitti on toinen vaihtoehto ilmaista menneisyyden "käännetty". Tämän muodostamiseksi konjugoidaan apu- tai "auttava" verbiavoir, lisää sitten aiempi partitsiiniconverti.
Esimerkiksi "muutin" tulee "j'ai converti"ja" muutimme "on"nous avons converti."
Yksinkertaisempi Convertir taivutukset
Joissain tapauksissa saatat kohdata tai joutua käyttämään yhtä seuraavista verbimuodoista convertir. konjunktiivi ja ehdollinen ovat niille aikoille, jolloin verbin toiminta on kyseenalainen. Passé yksinkertainen ja epätäydellinen subjunktiivi löytyvät useimmiten muodollisesta kirjoittamisesta.
aihe | konjunktiivi | ehdollinen | Passé Simple | Epätäydellinen subjunktiivi |
---|---|---|---|---|
je | convertisse | convertirais | convertis | convertisse |
tu | convertisses | convertirais | convertis | convertisses |
il | convertisse | convertirait | convertit | convertît |
taju | convertissions | convertirions | convertîmes | convertissions |
vous | convertissiez | convertiriez | convertîtes | convertissiez |
ils | convertissent | convertiraient | convertirent | convertissent |
Pakollinen verbimuoto on suhteellisen helppoa ja se on paljon lyhyempi. Kun sitä käytetään huutomerkillä, aiheen pronominia ei vaadita: käytä "convertis" mielummin kuin "tu konvertit."
imperatiivi | |
---|---|
(Tu) | convertis |
(Nous) | convertissons |
(Vous) | convertissez |