Romaanin tekijän Salman Rushdien elämäkerta

click fraud protection

Sir Salman Rushdie on brittiläinen-intialainen kirjailija, jonka allegoraaliset romaanit yhdistyvät maaginen realismi ja intialainen kulttuuri tutkimaan historiaa, politiikkaa ja uskonnollisia aiheita. Hänen teoksiaan leimaa surrealismi, huumori ja draama. Hänen halukkuutensa loukata ja esittää oletettavasti "pyhiä" aiheita usein epäkunnioittavana pidetyillä tavoilla on antanut teokselleen ainutlaatuisen kyvyn katkaista kulttuurimelu, mutta on myös tuonut vaaran ja kiista.

Rushdie on julkaissut sekä aikuisten että lasten kaunokirjallisuuden yleismaailmallisuuteen, joten hänestä on tullut yksi nykyajan tärkeimmistä kirjallisuudesta. Hänen työnsä kuvaa usein monia tapoja, joilla idän ja lännen kulttuurit yhdistyvät ja menevät päällekkäin, samalla kun tutkitaan myös valtavia eroja ja ymmärryksen aukkoja.

Nopeat tosiasiat: Salman Rushdie

 • Koko nimi: Ahmed Salman Rushdie
 • Tunnettu: Romaani, esseisti
 • Syntynyt: 19. kesäkuuta 1947 Bombayssa, Intiassa (nyt Mumbai)
 • Vanhemmat: Anis Ahmed Rushdie ja Negin Bhatt
 • instagram viewer
 • Koulutus: King's College, Cambridgen yliopisto
 • Valitut teokset:Grimus (1975), Keskiyön lapset (1981), Saatanalliset jakeet (1988), Haroun ja tarinojen meri (1990), Quichotte (2019)
 • Valitut palkinnot ja kunniamerkit: Kaunokirjallisuuden Booker-palkinto (1981), Bookerin parhaat palkinnot (1993 ja 2008), Commandéur de l'Ordre des Arts et des Lettres, Golden PEN-palkinto, Intian elinikäinen saavutus ulkomailla Palkinto, Whitbread-palkinto parhaasta romaanista, James Joyce -palkinto, Ison-Britannian kirjailijoiden killan palkinto, Knight Bachelor (2007), Britannian kuninkaallisen yhdistyksen jäsen Kirjallisuus.
 • Puolisot: Clarissa Luard (m. 1976-1987), Marianne Wiggins (m. 1988-1993), Elizabeth West (m. 1997-2004), Padma Lakshmi (m. 2004-2007)
 • Lapset: Zafar (1979) ja Milano (1997)
 • Huomaavainen tarjous: ”Mikä on ilmaisunvapaus? Ilman vapautta loukata sitä lakkaa olemasta. ”

Alkuvuosina

Sir Ahmed Salman Rushdie syntyi Bombayssa vuonna 1947; tuolloin kaupunki oli edelleen osa Britannian valtakuntaa. Hänen isänsä Anis Ahmed Rushdie oli lakimies ja liikemies, ja hänen äitinsä Negin Bhatt oli opettaja. Hänen isänsä karkotettiin Intian virkamiehistä syntymäaikaa koskevassa kiistassa, mutta hänestä tuli menestyvä liikemies, joka asettui Bombayyn. Rushdie oli yksi neljästä lapsesta ja ainoa poika.

Lapsena hän osallistui yksityiseen kouluun Bombayssa ja sitten The Rugby Schooliin, sisäoppilakiin, joka sijaitsee Warwickshiressä, Englannissa. Sitten hän osallistui Kingin yliopistoon Cambridgen yliopistossa, missä hänen isänsä oli opiskellut ennen häntä. Hän ansaitsi M.A. historian. Hänen perheensä oli muuttanut Pakistaniin vuonna 1964, joten Rushdie asui siellä lyhyen aikaa, missä hän työskenteli television kirjoittajana ennen muuttoaan Englantiin. Isossa-Britanniassa hän työskenteli ensin mainonnassa ja lopulta copywritereinä yritykselle Ogilvy & Mather.

Kirjailija Salman Rushdie
Intialaissyntyinen kirjailija Salman Rushdie, kiistanalaisen kirjan The Satanic Verses kirjailija, istuu sohvalla kotonaan Lontoossa, Iso-Britannia, 1988.Horst Tappe / Getty-kuvat

Grimus, keskiyön lapset, ja Häpeä (1975-1983)

 • Grimus (1975)
 • Keskiyön lapset (1981)
 • Häpeä (1983)

Vuonna 1975 Rushdie julkaisi ensimmäisen teoksensa, Grimus, tieteiskirjallisuus romaani miehestä, joka juo magiajuoman ja tulee kuolemattomaksi, ja viettää seuraavat 777 vuotta etsimään sisartaan ja kokeilla erilaisia ​​elämiä ja identiteettejä. Lopulta hän löytää tien vaihtoehtoiseen maailmaan, jossa elämästä väsyneet kuolemattomat, jotka eivät ole valmiita kuolemaan, elävät jäykän, synkkän järjestelmän alla. Kirja debytoi Rushdien tavaramerkkien surrealistisia taipumuksia ja erilaisten myyttien ja kulttuurien hämärtymistä ja sai sekalaisia ​​arvosteluja.

Hänen toinen romaani Keskiyön lapset, julkaistu vuonna 1981, oli Rushdien läpimurtoteos. Maaginen realistinen tarina ryhmästä miehiä ja naisia, jotka syntyivät tarkalleen keskiyöllä 15. elokuuta 1947 - hetkestä, kun Intiasta tuli suvereeni kansakunta - ja heillä on sen seurauksena erityisvaltuuksia. Rushdie kutoo perinteisesti suullisista tarinointitekniikoista Intiasta, ja sitä voidaan lukea pakattuun, mutta kattavaan yhteenvetoon Intian kulttuurihistoriasta. Romaani voitti Booker-palkinnon vuonna 1981 sekä Bookerin parhaan erikoispalkinnon vuosina 1993 ja 2008.

Vuonna 1983 Rushdie julkaisi kolmannen romaaninsa Häpeä, jonka nähdään usein olevan epävirallinen jatko-osa Keskiyön lapset. Rushdie tutki samanlaista tyyliä ja lähestymistapaa kulttuurin ja alueen keinotekoiseen jakoon asettamalla tarinansa maahan, joka on melkein tarkoitus olla Pakistan. Vaikka romaani otettiin hyvin vastaan ​​ja valittiin Booker-palkinnon ehdokkaiksi, jotkut kriitikot totesivat, että se toisti monia Keskiyön lapset, mikä johtaa vähemmän pakottavaan kertomukseen.

Salman Rushdien kirjan "Saatanalliset jakeet" kansi.
Kansi Salman Rushdien kirjan "Saatanalliset jakeet" kannesta. Julkaistu London, Viking.Kulttuuriklubi / Getty Images

Saatanalliset jakeet ja Fatwā (1984-1989)

 • Saatanalliset jakeet (1989)

Vuonna 1988 Rushdie julkaisi tunnetuimman romaaninsa, Saatanalliset jakeet. Kirjallisuuskriitikot suosiivat romaania paluuna muotoon. Romaani kertoo tarinan kahdesta intialaisesta muslimimiehestä, Gibreel Farishta ja Saladin Chamcha, loukussa kaapattuun lentokoneeseen. Farishta kärsii skitsofreniasta näyttävältä. Kun kone räjähtää, molemmat pelastuvat ja muuttuvat ihmeen kautta - Farishta enkeli Gabrieliksi, Chamcha paholaiseksi. Kun kaksi miestä yrittävät palata elämäänsä ja selviytyä koettelemuksista, heistä tulee antagonisteja, ja Farishta kokee useita eläviä unelmia tai visioita. Tämän seurauksena kahden miehen kertomus toimii kehystarinana, joka järjestää nämä visiot.

Eräässä Farishta-unessa profeetta Muhammad ilmestyy ja lisäsi aluksi Koraaniin jakeen, joka kuvaa Mekan paikallisten pakanallisten jumalien trio, joka myöhemmin hylkäsi nämä jakeet kuin sanelivat hänelle paholainen. Tämä kuvaus raivasi muslimiyhteisöjä, jotka pitivät sitä kunnioittamattomana ja jumalanpilkkana, ja mielenosoitukset alkoivat käydä. Iranin henkinen johtaja ajatollah Khomeini julisti 14. helmikuuta 1989 a fatwā (ei-sitova oikeudellinen lausunto uskonnollisesta laista) Rushdieä vastaan ​​ja vaati hänen teloitustaan ​​jumalanpilkasta.

Teheran reagoi Rushdieen
Teheranin mielenosoittajat vaativat intialais-brittiläisen kirjailijan Salman Rushdien kuolemaa Ayatollahin julkaiseman fatwan jälkeen Ruhollah Khomeini tuomitsi hänet kuolemaan jumalanpilkasta hänen romaaninsa "Saatanalliset säkeet" julkaisemisen jälkeen helmikuussa 1989. Naisilla on kädessään Pyhän Koraanin mallit ja heillä on lippu, jossa lukee ”Tapaamme Salman Rushdien”.Kaveh Kazemi / Getty Images

Elokuussa 1989 Mustafa Mahmoud Mazeh -niminen mies kuoli, kun hänen sisätiloissaan pommi räjähti ennenaikaisesti. Islamin Mujahidin-järjestön niminen hämärä terroristiryhmä väitti, että pommi oli tarkoitettu Rushdielle. Samana vuonna useita kirjakauppoja pommitettiin, koska kirja oli varastoitu hyllyilleen.

Rushdie joutui piiloutumaan, ja Scotland Yard antoi poliisin suojelun Rushdielle. Vaikka Iranin presidentti Mohammad Khatami julisti fatwā koska se päättyy vuonna 1998, sitä ei ole koskaan virallisesti purettu, ja Iranin organisaatiot ovat säännöllisesti lisänneet Rushdien pään palkkioita; vuonna 2012 palkkio nousi 3,3 miljoonaan dollariin. Vuonna 1990 Rushdie antoi julkilausuman, jossa hän ilmoitti uudistaneensa uskoaan islamiin ja halveksuneen Saatanalliset jakeet joka oli aiheuttanut kiistan; hän ilmoitti myös, että hän ei salli paperikirjan julkaisua. Myöhemmin hän luonnehti tätä "sekaisin" hetkeksi ja ilmaisi inhoa ​​itsestään.

Lähettää-Jakeet Kaunokirjallisuus (1990-2019)

 • Haroun ja tarinojen meri (1990)
 • Moorin viimeinen huokaus (1995)
 • Maa jalkojensa alla (1999)
 • Raivo (2001)
 • Shalimar pelle (2005)
 • Firenzen lumoaja (2008)
 • Luka ja elämän tuli (2010)
 • Quichotte (2019)

Rushdie jatkoi kirjoittamista, matkusti ja teki yllättäviä julkisia esiintymisiä. Vuonna 1990 hän julkaisi Haroun ja tarinojen meri, lasten kirja, joka tutkii tarinankerrontaa ja vaaraa Rushdien tavaramerkkialegorian ja maagisen realismin kautta. Vuonna 1995 hän julkaisi Maurien viimeinen huokaus, jossa mies, jonka ruumis ikääntyy kaksi kertaa niin nopeasti kuin sen pitäisi, jäljittää hänen sukulaisensa ja historiansa. Romaani valittiin Booker-palkintoon ja voitti Whitbread-palkinnon parhaana romaanina.

Rushdie julkaisi vuonna 1999 Maa jalkojensa alla, kunnianhimoinen romaani, joka käyttää Orpheuksen ja Eurydicen myyttiä puitteina muokkaamaan rokkimusiikin historiaa 1950-luvulta 1990-luvulle vaihtoehtoisessa universumissa. Rushdien sekoitus antiikin myyttejä, itä- ja länsimaista kulttuuria sekä lukemattomia popkulttuuriviittauksia Maa jalkojensa alla yksi hänen tunnetuimmista romaaneistaan.

U2 esiintyy Wembley Stadiumilla, Lontoo, Iso-Britannia - 1993
U2 esiintyy Wembley Stadiumilla, Lontoo, Iso-Britannia - 1993, Bono Salman Rushdien kanssa.Brian Rasic / Getty Images

Rushdie pysyi aktiivisena koko 1990- ja 2000-luvuilla julkaisemalla vielä kuusi romaania ja jatko-osan Haroun ja tarinojen meri, Luka ja elämän tuli. Rushdie käytti videopelejä inspiraationa tähän toiseen lasten kirjaan, tarinaan nuoresta pojasta tarinat, jotka hänen isänsä kertoo, jonka on etsittävä elämän nimellistä tulta, kun hänen isänsä joutuu maagiseksi nukkua.

Vuonna 2019 Rushdie julkaisi neljännentoista romaaninsa, Quichotte, innoittamana Don Quijote esittäjä (t): Miguel de Cervantes. Tarina intialais-amerikkalaisesta kirjailijasta ja hänen luomastaan ​​hahmosta, miehestä, joka matkustaa kuvitteellisen seuralaisen nimeltä Sancho etsimään entistä Bollywoodin tähden kääntynyttä todellisuustelevisiota. Romaani valittiin Booker-palkinnon saajaksi.

Esseet ja tietokirjat

 • Jaguar-hymy: Nicaraguan-matka (1987)
 • Kuvitteelliset kotiseudut (1991)
 • Joseph Anton: Muistelmat (2012)

Vuonna 1986 työskennellessäni Saatanalliset jakeet, Rushdie vieraili Nicaraguassa Sandinista-kulttuurityöntekijöiden yhdistyksen kutsun jälkeen. Sandinistan kansallinen vapautusrintama oli tullut valtaan Nicaraguassa vuonna 1979; Yhdysvaltojen tuen jälkeen niiden tuki muille vasemmistolaisille ja sosialistisille vallankumouksellisille puolueille, kuten Farabundo Martín kansallinen vapautusrintama El Salvadorissa, toi heidät Yhdysvaltojen ulkomaalaisten oppositioon käytäntö. Yhdysvallat toteutti joukon toimia, joiden tarkoituksena oli johtaa hallinnon muutokseen maassa, mikä teki Rushdien vierailusta kiistanalaisen.

Rushdien tili matkallaan, Jaguar-hymy: Nicaraguan-matka, julkaistiin vuonna 1987. Kirja sai sekakatsauksia havaitun amerikkalaisvastaisen mielipiteen vuoksi sekoitettuna journalistisen irrottautumisen puuttumiseen, mutta kirja on edelleen tärkeä ensikäden dokumentti historiallisesta ajanjaksosta.

Vuonna 1991 Rushdie julkaisi Kuvitteelliset kotiseudut, kokoelma 75 esseää, jotka on kirjoitettu vuosina 1981–1991. Nämä esseet kattoivat monenlaisia ​​aiheita, mutta niitä yhdisti yhtenäinen teema tarkastella länsimaisia ​​suhteita itäisten kulttuurien kanssa ja niiden kuvauksia; useissa esseissä tutkittiin Intiassa asetettuja brittiläisiä tarinoita tai intialaisia ​​hahmoja, jotka kuitenkin keskittyivät brittien etuihin ja näkökulmiin.

Kirjailija Salman Rushdie toimittaa Patriot Act -vetoomukset
Kirjailija Salman Rushdiellä on pino vetoomuksia, jotka hän toimitti Kongressille Capitol Hillillä 29. syyskuuta 2004 Washington DC: ssä. Vetoomukset koottiin koko maan kirjakaupoihin ja kirjastoihin mielenosoittamalla Patriot-lakia.Mark Wilson / Getty Images

Vuonna 2012 Rushdie julkaisi muistelmansa, Joseph Anton; otsikko on peräisin salanimestä, jota hän käytti 13 vuoden aikana, kun hän oli poliisin suojassa fatwā annettu yli Saatanalliset jakeet. Rushdie käyttää kyseistä tapahtumaa kehyksenä elämäntarinaansa, aloittaen sieltä ja siirtymällä sitten edestakaisin ajoissa keskustelemaan elämästään. Epätavallisen muistelman vuoksi Rushdie päätti kirjoittaa muistion romanistisessa tyylillä, käyttämällä kolmatta henkilöä luoda etäisyys omasta elämästään ja kohdella itseään melkein kuin kirjallisen vakoojan hahmo romaani.

Henkilökohtainen elämä

Rushdie on ollut naimisissa ja eronnut neljä kertaa. Hän tapasi kirjallisuuden edustajan ja taiteen ylläpitäjän Clarissa Luardin vuonna 1969 ja naimisissa hänen kanssaan vuonna 1976. Vuonna 1979 heillä oli poika Zafar. 1980-luvun puolivälissä Rushdiellä oli suhde kirjailija Robyn Davidsoniin, ja hän erotti Luardin vuonna 1987.

Rushdie meni naimisiin kirjailijan Marianne Wigginsin kanssa vuonna 1988. Kun ajatolla Khomeini ilmoitti fatwā vastaan ​​Rushdie vuonna 1989, Wiggins meni piiloon Rushdien kanssa, vaikka hänen oma kirja julkaistiin liikkuessaan salaisesta sijainnista salaiseen sijaintiin useita kuukausia ennen kuin hän ilmestyi omakseen mainostaakseen häntä romaani. Pari eronnut vuonna 1993.

Rushdie meni naimisiin Elizabeth Westin kanssa vuonna 1997. Vuonna 1999 parilla oli poika Milan. He erosivat vuonna 2004. Vuonna 1999, kun hän oli naimisissa Lännen kanssa, hän tapasi television persoonallisuuden ja näyttelijä Padma Lakshmin, jonka kanssa hän avioitui vuonna 2004. He avioivat vuonna 2007.

Kuninkaallinen taiteen akatemia - Kesänäyttelyn esikatselu - sisällä
L - R) Salman Rushdie, Milan Rushdie ja Zafar Rushdie osallistuvat kuninkaallisen taiteen akatemian kesänäyttelyn esikatseluun Royal Academy of Arts -tapahtumassa 2. kesäkuuta 2011 Lontoossa, Englannissa.Dave M. Benett / Getty-kuvat

Ritarikunta

Kuningatar Elizabeth II ritaristi Rushdien vuonna 2007 hänen kirjallisuuteen liittyvistä palveluistaan, jolloin hänestä tuli Sir Ahmed Salman Rushdie. Ritarikunta sai monet muslimimaat ja -järjestöt protestoimaan.

Perintö

Rushdien perintöä on mahdoton irrottaa Saatanalliset jakeet kiista ja sitä seuraava uhka hänen elämäänsä. Harvat kirjoittajat ovat joutuneet kestämään yli vuosikymmenen ajan korkean tason uhkasuojaa fiktiotyön seurauksena tapahtuvan murhan vaaran vuoksi. Rushdien tämän ajanjakson merkittävin seikka on, että se ei hidastanut hänen tuottavuuttaan. Rushdiella oli kyky jatkaa työskentelyä korkealla tasolla jopa ensimmäisen, voimakkaimman vuoden aikana turvallisuusprotokollat ​​ja aktiiviset uhkat hänen elämäänsä vastaan, julkaisemalla 11 suurta teosta ja lukuisia esseitä vanavedessä fatwā.

Miamin kirjamessut 2017
Salman Rushdie osallistuu vuoden 2017 Miami -messuille 18. marraskuuta 2017 Miamissa, Floridassa.Aaron Davidson / Getty Images

Kirjallisuuden näkökulmasta Rushdie on ainutlaatuinen paikka kirjallisuudessa. Itäisen ja länsimaisen kulttuurin ja näkökulmien hajallaan oleva työ tutkii jatkuvasti politiikkaa, uskontoa, historiaa ja kulttuuria käyttäen maagista realismia etäisyyden välineenä. Hänen hahmot, tyypillisesti brittiläis-intialaiset, joutuvat uskomattomiin tilanteisiin, joissa uskonnollisten tai kulttuuristen vakaumusten ja käytäntöjen absurdi paljastetaan. Tämä halu tutkia pyhän ristiriitaisuuksia ja puutteita on usein ollut kiistanalaista, mikä korostaa sen voimaa. Rushdien halukkuus puuttua poliittisiin, kulttuurisiin ja uskonnollisiin tabuihin huumorilla ja mielikuvituksella on tehnyt hänen työstään sekä ajankohtaista että ajatonta.

Lähteet

 • Anthony, Andrew. "Kuinka Salman Rushdien saatanalliset jakeet ovat muokanneet yhteiskuntamme." The Guardian, Guardian-uutiset ja media, 11. tammikuuta 2009, www.theguardian.com/books/2009/jan/11/salman-rushdie-satanic-verses.
 • Rushdie, Salman. "Katoivat." New Yorker, The New Yorker, 16. syyskuuta 2019, www.newyorker.com/magazine/2012/09/17/tunne katosi.
 • Moore, Matthew. "Sir Salman Rushdie eronnut hänen neljäs vaimonsa." The Telegraph, Telegraph Media Group, 2. heinäkuuta 2007, www.telegraph.co.uk/news/uknews/1556237/Sir-Salman-Rushdie-divorced-by-his-fourth-wife.html.
 • Raportti, postin henkilökunta. "Iran lisää palkintoa Salman Rushdien kuolemasta: Ilmoita." New York Post, New York Post, 16. syyskuuta 2012, nypost.com/2012/09/16/iran-adds-to-reward-for-salman-rushdies-death-report/.
 • Russell Clark, Jonathan. "Miksi Salman Rushdien pitäisi voittaa Nobelin kirjallisuuspalkinto." Literary Hub, 21. maaliskuuta 2019, lithub.com/why-salman-rushdie-should-win-the-nobel-prize-in-literature/.
 • Khan, tanskalainen. "Paljastettiin 76 vuoden jälkeen: Rushdien isän salainen nöyrytys Lontoossa." Mumbai-peili, Mumbai-peili, 15. joulukuuta 2014, mumbaimirror.indiatimes.com/mumbai/cover-story/Revealed-after-76-yrs-Rushdies-dads-secret-humiliation-in-London/articleshow/16179053.cms.
instagram story viewer