Saksa aloittelijoille: anna ja ota

Tutkia kuinka ilmaista käsitteitä saksaksi antaa (geben) ja ottamalla (nehmen). Tämä koskee kieliopillisia elementtejä, jotka tunnetaan nimellä syyttävä tapaus (saksalainen suora esine), epäsäännöllinen varrenmuutosverbit ja komento-lomakkeet (Imperatiivi). Jos sellainen kielioppiterminologia pelottaa sinua, älä huoli. Esittelemme kaiken niin, että tuskin tunnet mitään.

Tärkeää on, että opittuaan tämän oppitunnin, pystyt ilmaisemaan tärkeät ja hyödylliset käsitteet antamisesta ja ottamisesta.

Anna ja ota - syyllinen tapaus

geben - nehmen

geben (antaa)/es gibt (on / on)

nehmen (Take) /er nimmt (hän ottaa)

Nämä kaksi Saksan verbit olla jotain yhteistä. Katso, voitko löytää mitä se on seuraamalla seuraavia:

geben
ich gebe (Annan), du gibst (annat)
er gibt (hän antaa), sie gibt (hän antaa)
wir geben (me annamme), sie geben (he antavat)
nehmen
ich nehme (Minä otan), du nimmst (otat)
er nimmt (hän ottaa), sie nimmt (hän ottaa)
wir Nehmen (me otamme), sie Nehmen (he ottavat)

Nyt voit kertoa, mikä olennainen muutos näillä kahdella verbillä on yhteistä?

instagram viewer

Jos sanoit, että molemmat muuttuvat e että minä samoissa tilanteissa, niin olet oikeassa! (Verbi nehmen muuttaa myös oikeinkirjoitustaan ​​hieman, mutta e-to-minä muutos on mitä näillä verbeillä on yhteistä.) Molemmat verbit kuuluvat saksalaisten verbien luokkaan, joka tunnetaan nimellä "varrenmuutos" verbejä. Äärettömässä muodossa (päättyy -fi) heillä on e niiden varsi- tai pohjamuodossa. Mutta kun ne konjugoidaan (käytetään lauseessa pronominin tai substantiivin kanssa), varren vokaali muuttuu tietyissä olosuhteissa e että minä: nehmen (infinitiivinen) -> er nimmt (konjugoitu, kolmas henkilö laulaa.);geben (infinitiivinen) -> er gibt (konjugoitu, kolmas henkilö laulaa).

Varrenvaihtoverbit

Kaikki varrenmuutosverbit muuttavat varren vokaaliaan vain yksikössä. Useimmat muuttuvat vain käytettäessä er, sie, es (Kolmas henkilö) ja du (2. henkilö, tuttu). muut e-to-minä varrenmuutosverbeihin sisältyy: helfen/hilft (auta), Treffen/trifft (tavata) ja sprechen/spricht (puhua).

Tutki nyt alla olevaa kaaviota. Se näyttää kaikkien verbien kaikki muodot nykyisessä muodossaEnglanti ja saksa. Tarkkaile esimerkkilauseissa myös kuinka maskuliinisia (esineitä, jotka annat tai otat) suorat esineet (der) vaihtaa den tai einen kun ne toimivat suorina objekteina (eivät aiheena). vuonna akkusatiivi (suora esine) tapaus, der on ainoa sukupuoli, jolla on tämä muutos. Neutraali (dAS), naisellinen (kuolla) ja useat substantiivit eivät muutu.

STEM-CHANGING Verbit
geben - nehmen

Sanat minä, meille, niitä (mir, uns, ihnen) ja niin edelleen lauseissa, joissa geben ovat epäsuoria kohteita dative-tapauksessa. Opit lisätietoja päivämäärästä tulevassa oppitunnissa. Opi nyt vain nämä sanat sanastoksi.

englisch Deutsch
on / on olemassa
Nykyään ei ole omenoita.
es gibt
Heute gibt es keine Äpfel.
Ilme es gibt (on / on) ottaa aina syyttävän tapauksen: "Heute gibt es keinen Wind." = "Tänään ei ole tuulta."
annan
Annan hänelle uuden pallon.
ich gebe
Ich gebe ihr den neuen Ball.
sinä (perhe) annat
Annoitko hänelle rahaa?
du gibst
Gibst du ihm das Geld?
hän antaa
Hän antaa minulle vihreän kirjan.
er gibt
Er gibt mir das grüne Buch.
hän antaa
Hän antaa meille kirjan.
sie gibt
Sie gibt uns ein Buch.
me annamme
Emme anna heille mitään rahaa.
wir geben
Wir geben ihnen kein Geld.
sinä (pl.) annat
Sinä (kaverit) annat minulle avaimen.
ihr gebt
Ihr gebt mir einen Schlüssel.
he antavat
He eivät anna hänelle mitään mahdollisuutta.
sie geben
Sie geben ihm keine Gelegenheit.
sinä (muodollinen) annat
Annoitko minulle lyijykynän?
Sie geben
Geben Sie mir den Bleistift?
nehmen
minä otan
Otan pallon.
ich nehme
Ich Nehme den Pallo.
sinä (perhe) otat
Käytätkö rahaa?
du nimmst
Nimmst du das Geld?
hän ottaa
Hän ottaa vihreän kirjan.
er nimmt
Er nimmt das grüne Buch.
hän ottaa
Hän ottaa kirjan.
sie nimmt
Sie nimmt ein Buch.
me otamme
Emme ota rahaa.
wir Nehmen
Wir nehmen kein Geld.
sinä (pl.) otat
Sinä (kaverit) otat avaimen.
ihr nehmt
Ihr nehmt einen Schlüssel.
he ottavat
He ottavat kaiken.
sie Nehmen
Sie nehmen alles.
sinä (muodollinen) otat
Otatko lyijykynän?
Sie Nehmen
Nehmen Sie den Bleistift?

Pakolliset verbit

Näitä kahta verbiä käytetään luonteeltaan usein imperatiivisessa (komento) muodossa. Alla löydät kuinka sanoa esimerkiksi "Anna minulle kynä!" tai "Ota rahaa!" Jos puhut yhden henkilön kanssa, komento on erilainen kuin jos osoitat kahdelle tai useammalle henkilölle. Huomaa, että saksa tekee eron muodollisen välillä sie (laulaa. & pl.) komento ja tuttu du (laulaa) tai IHR (pl.) komento. Jos käsket lapsen antamaan sinulle jotain, komento ei ole sama kuin ollessasi osoittaa aikuiselle muodollisesti (sie). Jos kerrot useammalle kuin yhdelle lapselle (IHR) tehdä jotain, se on myös erilainen komento kuin jos osoitat vain yhdelle lapselle (du). du useimpien verbien komento on melkein aina normaali du verbin muoto miinus -st päättyy. (Du nimmst das Buch. - Nimm das Buch!) Tutki alla olevaa kaaviota.

Saksan kielen verbimuodot vaihtelevat sen mukaan, kenelle käsket tai käsket tehdä jotain. Jokainen lomake sinusta saksaksi (du, IHR, sie) on oma komentomuoto. Huomaa, että vain sie komento sisältää komennon pronominin! du ja IHR komennot eivät yleensä sisällä du tai IHR.

englisch Deutsch
geben
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (sie) Geben Sie mir den Kuli!
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (du) Gib mir den Kuli!
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (IHR) Gebt mir den Kuli!
nehmen
Ota (kuulakärkikynä)! (sie) Nehmen Sie den Kuli!
Ota (kuulakärkikynä)! (du) Nimm den Kuli!
Ota (kuulakärkikynä)! (IHR) Nehmt den Kuli!