Tutkia kuinka ilmaista käsitteitä saksaksi antaa (geben) ja ottamalla (nehmen). Tämä koskee kieliopillisia elementtejä, jotka tunnetaan nimellä syyttävä tapaus (saksalainen suora esine), epäsäännöllinen varrenmuutosverbit ja komento-lomakkeet (Imperatiivi). Jos sellainen kielioppiterminologia pelottaa sinua, älä huoli. Esittelemme kaiken niin, että tuskin tunnet mitään.
Tärkeää on, että opittuaan tämän oppitunnin, pystyt ilmaisemaan tärkeät ja hyödylliset käsitteet antamisesta ja ottamisesta.
Anna ja ota - syyllinen tapaus
geben - nehmen
geben (antaa)/es gibt (on / on)
nehmen (Take) /er nimmt (hän ottaa)
Nämä kaksi Saksan verbit olla jotain yhteistä. Katso, voitko löytää mitä se on seuraamalla seuraavia:
geben
ich gebe (Annan), du gibst (annat)
er gibt (hän antaa), sie gibt (hän antaa)
wir geben (me annamme), sie geben (he antavat)
nehmen
ich nehme (Minä otan), du nimmst (otat)
er nimmt (hän ottaa), sie nimmt (hän ottaa)
wir Nehmen (me otamme), sie Nehmen (he ottavat)
Nyt voit kertoa, mikä olennainen muutos näillä kahdella verbillä on yhteistä?
Jos sanoit, että molemmat muuttuvat e että minä samoissa tilanteissa, niin olet oikeassa! (Verbi nehmen muuttaa myös oikeinkirjoitustaan hieman, mutta e-to-minä muutos on mitä näillä verbeillä on yhteistä.) Molemmat verbit kuuluvat saksalaisten verbien luokkaan, joka tunnetaan nimellä "varrenmuutos" verbejä. Äärettömässä muodossa (päättyy -fi) heillä on e niiden varsi- tai pohjamuodossa. Mutta kun ne konjugoidaan (käytetään lauseessa pronominin tai substantiivin kanssa), varren vokaali muuttuu tietyissä olosuhteissa e että minä: nehmen (infinitiivinen) -> er nimmt (konjugoitu, kolmas henkilö laulaa.);geben (infinitiivinen) -> er gibt (konjugoitu, kolmas henkilö laulaa).
Varrenvaihtoverbit
Kaikki varrenmuutosverbit muuttavat varren vokaaliaan vain yksikössä. Useimmat muuttuvat vain käytettäessä er, sie, es (Kolmas henkilö) ja du (2. henkilö, tuttu). muut e-to-minä varrenmuutosverbeihin sisältyy: helfen/hilft (auta), Treffen/trifft (tavata) ja sprechen/spricht (puhua).
Tutki nyt alla olevaa kaaviota. Se näyttää kaikkien verbien kaikki muodot nykyisessä muodossaEnglanti ja saksa. Tarkkaile esimerkkilauseissa myös kuinka maskuliinisia (esineitä, jotka annat tai otat) suorat esineet (der) vaihtaa den tai einen kun ne toimivat suorina objekteina (eivät aiheena). vuonna akkusatiivi (suora esine) tapaus, der on ainoa sukupuoli, jolla on tämä muutos. Neutraali (dAS), naisellinen (kuolla) ja useat substantiivit eivät muutu.
STEM-CHANGING Verbit
geben - nehmen
Sanat minä, meille, niitä (mir, uns, ihnen) ja niin edelleen lauseissa, joissa geben ovat epäsuoria kohteita dative-tapauksessa. Opit lisätietoja päivämäärästä tulevassa oppitunnissa. Opi nyt vain nämä sanat sanastoksi.
englisch | Deutsch |
on / on olemassa Nykyään ei ole omenoita. |
es gibt Heute gibt es keine Äpfel. |
Ilme es gibt (on / on) ottaa aina syyttävän tapauksen: "Heute gibt es keinen Wind." = "Tänään ei ole tuulta." | |
annan Annan hänelle uuden pallon. |
ich gebe Ich gebe ihr den neuen Ball. |
sinä (perhe) annat Annoitko hänelle rahaa? |
du gibst Gibst du ihm das Geld? |
hän antaa Hän antaa minulle vihreän kirjan. |
er gibt Er gibt mir das grüne Buch. |
hän antaa Hän antaa meille kirjan. |
sie gibt Sie gibt uns ein Buch. |
me annamme Emme anna heille mitään rahaa. |
wir geben Wir geben ihnen kein Geld. |
sinä (pl.) annat Sinä (kaverit) annat minulle avaimen. |
ihr gebt Ihr gebt mir einen Schlüssel. |
he antavat He eivät anna hänelle mitään mahdollisuutta. |
sie geben Sie geben ihm keine Gelegenheit. |
sinä (muodollinen) annat Annoitko minulle lyijykynän? |
Sie geben Geben Sie mir den Bleistift? |
nehmen | |
minä otan Otan pallon. |
ich nehme Ich Nehme den Pallo. |
sinä (perhe) otat Käytätkö rahaa? |
du nimmst Nimmst du das Geld? |
hän ottaa Hän ottaa vihreän kirjan. |
er nimmt Er nimmt das grüne Buch. |
hän ottaa Hän ottaa kirjan. |
sie nimmt Sie nimmt ein Buch. |
me otamme Emme ota rahaa. |
wir Nehmen Wir nehmen kein Geld. |
sinä (pl.) otat Sinä (kaverit) otat avaimen. |
ihr nehmt Ihr nehmt einen Schlüssel. |
he ottavat He ottavat kaiken. |
sie Nehmen Sie nehmen alles. |
sinä (muodollinen) otat Otatko lyijykynän? |
Sie Nehmen Nehmen Sie den Bleistift? |
Pakolliset verbit
Näitä kahta verbiä käytetään luonteeltaan usein imperatiivisessa (komento) muodossa. Alla löydät kuinka sanoa esimerkiksi "Anna minulle kynä!" tai "Ota rahaa!" Jos puhut yhden henkilön kanssa, komento on erilainen kuin jos osoitat kahdelle tai useammalle henkilölle. Huomaa, että saksa tekee eron muodollisen välillä sie (laulaa. & pl.) komento ja tuttu du (laulaa) tai IHR (pl.) komento. Jos käsket lapsen antamaan sinulle jotain, komento ei ole sama kuin ollessasi osoittaa aikuiselle muodollisesti (sie). Jos kerrot useammalle kuin yhdelle lapselle (IHR) tehdä jotain, se on myös erilainen komento kuin jos osoitat vain yhdelle lapselle (du). du useimpien verbien komento on melkein aina normaali du verbin muoto miinus -st päättyy. (Du nimmst das Buch. - Nimm das Buch!) Tutki alla olevaa kaaviota.
Saksan kielen verbimuodot vaihtelevat sen mukaan, kenelle käsket tai käsket tehdä jotain. Jokainen lomake sinusta saksaksi (du, IHR, sie) on oma komentomuoto. Huomaa, että vain sie komento sisältää komennon pronominin! du ja IHR komennot eivät yleensä sisällä du tai IHR.
englisch | Deutsch |
geben | |
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (sie) | Geben Sie mir den Kuli! |
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (du) | Gib mir den Kuli! |
Anna minulle (kuulakärkikynä)! (IHR) | Gebt mir den Kuli! |
nehmen | |
Ota (kuulakärkikynä)! (sie) | Nehmen Sie den Kuli! |
Ota (kuulakärkikynä)! (du) | Nimm den Kuli! |
Ota (kuulakärkikynä)! (IHR) | Nehmt den Kuli! |