Ranskan varrenmuutosverbit konjugoidaan samoin päättein kuin säännölliset -ER-verbit mutta niillä on kaksi erilaista radikaalia tai varret. Varrenmuutosverbejä kutsutaan joskus myös käynnistysverbeiksi tai kenkäverbiksi, koska jos kiertää Muodoissa, joissa on varren muutokset alla olevassa konjugaatiotaulukossa, tuloksena oleva muoto näyttää saapulta tai kenkä.
Varten nykyinen jännittynyt verbeistä, jotka päättyvät -e_er, jossa _ osoittaa yhden tai useamman konsonanttia, * varren muutos koostuu e ennen tätä konsonanttia è kaikissa muodoissa paitsi taju ja vous.
je lève taju levons
tu lèves vous Levez
il lève ils lèaukko
Verbikonjugaatioryhmä
acheter* - ostaa
amener - ottaa
emmener - ottaa (amener vs. emmener)
enlever - poistaa
geler* - jäätyä
harceler* - häiritä
vipu - nostaa, nostaa
mener - johtaa
peler* - kuoria
Peser - punnita
promener - kävellä
*Muu kuin acheter, geler, harcelerja peler, useimmat verbit, jotka päättyvät -eler ja -eter ovat osa erilaista varrenmuutosryhmää: -eler verbit, -terverit.
Nämä varren muutokset eivät rajoitu nykyisiin tilanteisiin; nähdä
Huomautus: Verbit, jotka päättyvät -é_er on samanlainen varrenmuutos: -é_er verbit.
Ranskan varrenmuutosverbit konjugoidaan samoin päättein kuin säännölliset -ER-verbit mutta niillä on kaksi erilaista radikaalia tai varret. Varrenmuutosverbejä kutsutaan joskus myös käynnistysverbeiksi tai kenkäverbiksi, koska jos kiertää Muodoissa, joissa on varren muutokset alla olevassa konjugaatiotaulukossa, tuloksena oleva muoto näyttää saapulta tai kenkä.
Varten nykyinen jännittynyt verbeistä, jotka päättyvät -é_er, varren muutos koostuu muutoksesta é että è kaikissa muodoissa paitsi taju ja vous.
je considère taju considérons
tu considères vous considérez
il considère ils considèvuokrata
Verbikonjugaatioryhmä
Ceder - luopua, hävittää
célébrer - juhlia
Completer - viedä loppuun
considérer - harkita
différer - erota
espérer - toivoa
exagérer* - liioitella
gérer - hallita
inquiéter - huolehtia
modérer - kohtalainen
pénétrer - päästäksesi sisään
posséder - omistaa
préférer - suosia
proteger* - suojella
refléter - heijastaa
répéter - toistaa
juhlija - paljastaa
suggérer - ehdottaa
zébrer - raidaksi
* Nämä ovat myös oikoluvut
Nämä varren muutokset eivät rajoitu nykyisiin tilanteisiin; nähdä Considérer kaikissa tensissä tai -é_er-verbien oppitunti kaikissa teesissä.
Huomautus: Verbit, jotka päättyvät -e_er on samanlainen varrenmuutos: -e_er verbit.
Ranskan varrenmuutosverbit konjugoidaan samoin päättein kuin säännölliset -ER-verbit mutta niillä on kaksi erilaista radikaalia tai varret. Nämä varren muutokset tapahtuvat useissa ranskalaisissa tensissä ja mielialoissa, kuten seuraavassa taulukossa esitetään. -E_er-verbeille ja -é_er-verbeille, viimeinen e ottaa käyttöön tai muuttuu muotoon è.
vuonna nykyinen jännittynyt, konjunktiivija imperatiivi, varren muutos tapahtuu kaikissa konjugaatioissa paitsi taju ja vous:
Esittää
je | lève | considere |
tu | Lèves | considères |
il | lève | considere |
taju | levons | considérons |
vous | Levez | considérez |
ils | Levent | considèrent |
konjunktiivi
je | lève | considere |
tu | Lèves | considères |
il | lève | considere |
taju | levions | considérions |
vous | leviez | considériez |
ils | Levent | considèrent |
imperatiivi
(Tu) | lève | considere |
(Nous) | levons | considérons |
(Vous) | Levez | considérez |
vuonna tulevaisuus ja ehdollinen, varren muutos tapahtuu kaikissa konjugaatioissa -e_er verbit, mutta on valinnainen tulevaisuuden ja ehdollisissa muodoissa -é_er verbit.
Kummassakaan (tai minkään muun tyyppisessä varrenmuutosverbissä) ei ole varren muutosta epätäydellinen, partisiipin preesens, aiempi partitsiini, passé yksinkertainentai epätäydellinen subjunktiivi. Katso nämä verbit, jotka on konjugoitu kaikissa tensissä: vipuconsidérerHuomautus: Näiden varsimuutosmallien vaikutelmat konjugoinnit ovat samat kaikille erityyppisille varrenmuutosverbeille; kuitenkin -é_er verbit, varren vaihto on tulevaisuudessa valinnainen ja ehdollinen.