Pakollinen, nimeltään l'impératif ranskaksi, on verbi mieliala jota käytetään:
- antaa tilauksen
- ilmaista halu
- tehdä pyyntö
- tarjota neuvoja
- suositella jotain
Toisin kuin kaikki muut ranskalaiset verbijännitteet ja henkilökohtaiset tunnelmat, aiheen pronomini ei käytetä pakollisen kanssa:
Fermez la porte.
Sulje ovi.
Mangeonien ylläpitäjä.
Syömme nyt.
Ayez la bonté de m'attendre.
Odota minua.
Veuillez m'excuser.
Anteeksi.
Edellä mainittuja kutsutaan "myöntäviksi komennoiksi", koska ne käskevät jotakuta tekemään jotain. "Negatiiviset komennot", jotka kertovat jollekin ei tehdä jotain, tehdään sijoittamalla NE verbin edessä ja sopiva negatiivinen adverbi verbin jälkeen:
Ne parle pas!
Älä puhu!
N'oublions pas les livres.
Älkäämme unohtako kirjoja.
N'ayez jamais peur.
Älä koskaan pelkää.
Pakko ei ole ainoa tapa kertoa jollekin mitä tehdä ranskaksi - se on miten sinä antaa tilauksia ranskaksi.
Ranskan välttämättömät konjugaatiot ovat suhteellisen yksinkertaisia. On vain kolme kieliopillista henkilöä, joita voidaan käyttää imperatiivissa:
tu, tajuja vous, ja suurin osa konjugaatioista on samoja kuin nykyiset muodot - ainoa ero on, että subjektipromenssia ei käytetä imperatiivissa.-ER Verbit Pakolliset mielialajuonteet
-ER verbit (säännöllinen, varrenmuutos, oikeinkirjoituksen muutos ja epäsäännöllinen): Pakolliset konjugoinnit taju ja vous ovat samat kuin nykyiset ohjeelliset, ja tu imperatiivin muoto on ohjeellinen miinus lopullinen s:
parler
(tu) parle
(nous) parlons
(vous) parlez
vipu
(tu) lève
(nous) levonit
(vous) levez
aller
(tu) va
(nous) allons
(vous) allez
Verbit, jotka on konjugoitu kuten -ER -verbejä (tarkoita, että ohjeellisessa tu muoto päättyy -e), kuten Ouvrir ja souffrir, noudata samoja sääntöjä kuin -ER-verbit.
Ouvrir
(tu) ouvre
(nous) ouvronit
(vous) ouvrez
-IR ja -RE verbit Pakolliset mielialajuonteet
-IR verbit ja -RE verbit: Kaikkien säännöllisten ja useimpien * epäsäännöllisten -IR- ja -RE-verbien välttämättömät konjugoinnit ovat samat kuin nykyiset ohjeelliset konjugoinnit.
finir
(tu) finis
(nous) finissons
(vous) finissez
attendre
(tu) osallistuu
(nous) osallistujat
(vous) attendez
faire
(tu) fais
(nous) faisons
(vous) faites
* Lukuun ottamatta verbejä, jotka on konjugoitu kuten -ER-verbejä ja seuraavia neljää epäsäännöllistä imperatiivista verbiä:
avoir
(tu) aie
(nous) ayons
(vous) ayez
être
(tu) sois
(nous) soyonit
(vous) soyez
savoir
(tu) pussi
(nous) sachonit
(vous) sachez
vouloir
(tu) veuille
(nous) n / a
(vous) veuillez
Negatiiviset vaatimukset
Sanajärjestys ranskankielisessä lauseessa voi olla hyvin hämmentävä, mikä johtuu myönteisistä ja kielteisistä imperatiivisista rakenteista sekä esine- ja adverbiaalisista pronomineista. Muista, että pakollisia vaatimuksia on kahta tyyppiä, myönteisiä ja kielteisiä, ja sanajärjestys on erilainen jokaisella niistä.
Negatiiviset vaatimukset ovat helpompia, koska heidän sanajärjestys on sama kuin kaikkien muiden yksinkertaiset verbikonjugaatiot: mikä tahansa esine, refleksiivinen ja / tai adverbiaalinen pronomini ennen verbiä, ja negatiivinen rakenne ympäröivät pronomini (t) + verbi:
Finis! - Suorittaa loppuun!
Ne finis pas! - Älä lopeta!
Ne le finis pas! - Älä lopeta sitä!
Lisez! - Lukea!
Ne lisez pas! - Älä lue!
Ne le lisez pas! - Älä lue sitä!
Ne me le lisez pas! - Älä lue sitä minulle!
Vahvistavat käskyt
Vahvistavat komennot ovat monimutkaisempia, monista syistä.
1. Sanajärjestys myönteisille komennoille on erilainen kuin kaikkien muiden verbien / tunnelmien sanat: Kaikki pronominit seuraavat verbiä ja ovat yhteydessä siihen ja toisiinsa väliviivoja.
Finis-le! - Viimeistele se!
Allons-y! - Mennään!
Mangez-les! - Syö ne!
Donne-lui-fi! - Anna hänelle vähän!
2. Promenenssien järjestys myöntävissä komennoissa eroaa hiukan kaikista muista verbilauseista / tunnelmista (katso sivun alareunassa oleva taulukko):
Envoie-le-nous! - Lähetä se meille!
Expliquons-la-Leur! - Selitetään heille!
Donnez-nous-fi! - Antakaa meille!
Donne-le-moi! - Anna se minulle!
3. Pronominit minä ja te vaihtaa korostetut pronominitmoi ja Toi...
Lève-toi! - Nouse ylös!
Parlez-moi! - Puhu minulle!
Dis-moi! - Kerro minulle!
... ellei niitä seuraa y tai en, jolloin he sopimus että m' ja t'
Va-t'en! - Mene pois!
Faites-olen kynä. - Muistuta minua siitä.
4. Kun tu komentoa seuraa pronominit y tai en, lopullista 's' ei pudoteta verbi-konjugoinnista:
Vas-y! - Mene pois!
Parles-fi. - Puhu siitä.