Espanjan verbi Pasar on usein käännetty englanniksi sukulaisuutenaan "ohittaa". Pasar on säännöllinen Ar verbi, kuten ayudar, TRATAR tai Parar. Tämä artikkeli sisältää Pasar konjugaatioita nykyisessä, menneisyydessä ja tulevaisuudessa ohjeellisessa, nykyisessä ja menneessä subjunktiivissa, samoin kuin imperatiivisissa ja muissa verbimuodoissa.
Espanjaksi, Pasar on monta erilaiset merkitykset ja käyttötavat. Yksi yleisimmistä käyttötavoista on sanoa "tapahtua" tai "tapahtua". Jos esimerkiksi haluaisit sanoa "Mitä tapahtui?" sanoisit espanjaksi "Que paso?"
Pasarin nykyinen ohjeellinen
yo | Paso | jätän väliin | Yo paso por casa dodos los días. |
tú | Pasas | Sinä ohitat | Tú pasas la sal durante la cena. |
Usted / Sähkö / Ella | Pasa | Sinä / hän ohittaa | Ella pasa mucho tiempo estudiando. |
nosotros | pasamos | Menemme | Nosotros pasamos la frontera en carro. |
vosotros | pasáis | Sinä ohitat | Vosotros pasáis tres semáforos en el camino. |
Ustedes / Ellos / ellas | pasan | Sinä / he ohitat | Ellos pasan hambre durante la guerra. |
Pasar Preterite Indikatiivinen
On kaksi menneisyyden muotoa espanjaksi, preteriti ja epätäydellinen. Preterite käännetään yleensä englanniksi yksinkertaisena menneisyytenä, ja sitä käytetään puhumaan menneistä tapahtumista tai täsmällisistä tapahtumista. Huomaa, että yo ja usted / Sähkö / Ellapreterite-lomakkeissa on korostusmerkki.
yo | pase | Pääsin läpi | Yo pasé por tu casa todos los días. |
tú | pasaste | Pääsit läpi | Tú pasaste la sal durante la cena. |
Usted / Sähkö / Ella | pasó | Sinä / hän ohitti | Ella pasó mucho tiempo estudiando. |
nosotros | pasamos | Pääsimme läpi | Nosotros pasamos la frontera en carro. |
vosotros | pasasteis | Pääsit läpi | Vosotros pasasteis tres semáforos en el camino. |
Ustedes / Ellos / ellas | Pasarón | Sinä / he ohitit | Ellos pasaron hambre durante la guerra. |
Pasar epätäydellinen ohjeellinen
Epätäydellinen jännite voidaan kääntää englanniksi sanoilla "oli ohi" tai "käytetty ohittamaan". Sitä käytetään puhumaan taustatapahtumista, meneillään olevista tai tavanomaisista toimista menneisyydessä.
yo | pasaba | Käytin ohi | Yo pasaba, kun olet saanut asunnon. |
tú | pasabas | Käytit ohi | Tú pasabas la sal durante la cena. |
Usted / Sähkö / Ella | pasaba | Sinä / hän aikoi ohittaa | Ella pasaba mucho tiempo estudiando. |
nosotros | pasábamos | Meillä oli tapana kulkea | Nosotros pasábamos la frontera en carro. |
vosotros | pasabais | Käytit ohi | Vosotros pasabais tres semáforos en el camino. |
Ustedes / Ellos / ellas | pasaban | Sinä / he käyttivät ohi | Ellos pasaban hambre durante la guerra. |
Pasar-tulevaisuuden ohjeellinen
yo | pasaré | syötän | Yo pasaré por tu casa todos los días. |
tú | pasarás | Sinä ohitat | Tú pasarás la sal durante la hinta. |
Usted / Sähkö / Ella | Pasara | Sinä / hän ohittaa | Ella pasará mucho tiempo estudiando. |
nosotros | pasaremos | Me ohitetaan | Nosotros pasaremos la frontera en carro. |
vosotros | pasaréis | Sinä ohitat | Vosotros pasaréis tres semáforos en el camino. |
Ustedes / Ellos / ellas | pasaran | Sinä / he ohitat | Ellos pasarán hambre durante la guerra. |
Pasar Periphrastic Future Indicative
yo | Voy pasar | Aion mennä | Yo Voy, voit lähettää lopputuloksen. |
tú | vas pasar | Olet menossa | Tú vas pasar la sal durante la cena. |
Usted / Sähkö / Ella | va pasar | Sinä / hän tulee menemään | Ella va pasar mucho tiempo estudiando. |
nosotros | Vamos pasar | Menemme ohi | Nosotros vamos a pasar la frontera en carro. |
vosotros | vais pasar | Olet menossa | Vosotros vais pasar tres semáforos en el camino. |
Ustedes / Ellos / ellas | pakettiauto pasar | Sinä / he menevät ohi | Ellos van pasar hambre durante la guerra. |
Pasarin ehdollinen ohjeellinen
ehdollinen jännitteellä voidaan puhua mahdollisuuksista tai oletuksista tai asioista, joita tapahtuisi. í ehdollisissa päätelaitteissa on aina korostusmerkki.
yo | pasaría | Antaisin | Yo Pasaría por casa dodos los días ja tomara toinen camino. |
tú | pasarías | Sinä ohitat | Tú pasarías la sal durante hinta on hiciera falta sal la la comida. |
Usted / Sähkö / Ella | pasaría | Sinä / hän ohitat | Ella pasaría mucho tiempo estudiando si quisiera mejorar sus notas. |
nosotros | pasaríamos | Me kuljemme läpi | Nosotros pasaríamos la frontera en carro ja no fuera peligroso. |
vosotros | pasaríais | Sinä ohitat | Vosotros pasaríais tres semáforos en camino ja vinierais por esta ruta. |
Ustedes / Ellos / ellas | Pasarian | Sinä / he ohittaisit | Ellos pasarían hambre durante la guerra, pero están recibiendo ayuda. |
Pasar Nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto
Säännölliselle Ar verbit, nykyinen partitsiitti tai gerund muodostetaan päätteellä -ando. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää apuna tai muotoa progressiiviset jännitteet, kuten nykyinen progressiivinen.
Nykyinen Pasarin progressiivinen
está pasando Hän on ohitse
Ella está pasando mucho tiempo estudiando.
Pasar Past Participle
Säännölliselle Ar verbejä, vanha substantiivi muodostetaan päättyessä -ado. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää adjektiivina tai apuverbi muodostamaan yhdiste tensit kuin perfekti.
Nykyinen täydellinen Pasar
ha pasado Hän on ohittanut
Ella ha pasado mucho tiempo estudiando.
Pasar Nykyinen subjunktiivi
subjunktiivinen tunnelma voidaan puhua tunneista, epäilyistä, toiveista, mahdollisuuksista ja muista subjektiivisista tilanteista.
Que yo | pase | Että menen läpi | Jos hermano quiere que yo läpäisee, kun olet saanut huomiota. |
Que tú | pases | Se että ohitat | Tu Madre pide que tú pases la sal durante la hinta. |
Que usted / ele / ella | pase | Että sinä / hän ohitat | La Maestra espera que ella pase mucho tiempo estudiando. |
Que nosotros | pasemos | Se ohitetaan | Lay permite que nosotros pasemos la frontera en carro. |
Que vosotros | paséis | Se että ohitat | Carla espera que vosotros paséis por tres semosforos en el camino. |
Que ustedes / ellos / ellas | pasen | Että sinä / he ohitat | El presidente no quiere que ellos pasen hambre durante la guerra. |
Pasar epätäydellinen subjunktiivi
epätäydellinen subjunktiivi toimii kuten nykyinen subjunktiivi, mutta aiemmissa tilanteissa. On olemassa kaksi eri tapaa konjugoida epätäydellinen subjunktiivi alla olevissa taulukoissa.
Vaihtoehto 1
Que yo | Pasara | Se ohitin | Sinun herra queía que yo pasara on casa todos los días. |
Que tú | pasaras | Se, että ohitit | Tu madre pedía que tú pasaras la sal durante la hinta. |
Que usted / ele / ella | Pasara | Että sinä / hän ohitti | La Maestra esperaba que ella pasara mucho tiempo estudiando. |
Que nosotros | pasáramos | Se ohitettiin | Layy que nosotros pasáramos la frontera en carro. |
Que vosotros | pasarais | Se, että ohitit | Carla esperaba que vosotros pasarais tres semáforos en el camino. |
Que ustedes / ellos / ellas | pasaran | Että sinä / he ohitit | El presidente no quería que ellos pasaran hambre durante la guerra. |
Vaihtoehto 2
Que yo | pasase | Se ohitin | Jos sinulla on que yoe yo, siirrä sinun casa todos los días. |
Que tú | pasases | Se, että ohitit | Tu madre pedía que tú välittää la sal durante la hintaan. |
Que usted / ele / ella | pasase | Että sinä / hän ohitti | La Maestra esperaba que ella passase paljono tiempo estudiando. |
Que nosotros | pasásemos | Se ohitettiin | Layy que nosotros pasásemos la frontera en carro. |
Que vosotros | pasaseis | Se, että ohitit | Carla esperaba que vosotros pasaseis tres semáforos en el camino. |
Que ustedes / ellos / ellas | pasasen | Että sinä / he ohitit | El presidente no quería que ellos pasasen hambre durante la guerra. |
Pasar pakollinen
Imperatiivisessa tunnelmassa konjugoituneita verbejä käytetään suorien käskyjen tai käskyjen antamiseen. On sekä positiivisia että kielteisiä komentoja. Lisää negatiiviset komennot adverbi ei ennen komentoa. Huomaa, että positiivisissa ja negatiivisissa komennoissa on joitain eroja tú ja vosotros.
Positiiviset käskyt
tú | Pasa | Kulkea! | ¡Pasa la sal! |
usted | pase | Kulkea! | ¡Pase mucho tiempo estudiando! |
nosotros | pasemos | Mennään! | ¡Pasemos la frontera en carro! |
vosotros | pasad | Kulkea! | ¡Lähetä vain puolivalmisteet! |
ustedes | pasen | Kulkea! | ¡Pasen hambre durante la guerra! |
Negatiiviset komennot
tú | ei pases | Älä ohita! | ¡Ei pases la sal! |
usted | ei pase | Älä ohita! | ¡Ei pase mucho tiempo estudiando! |
nosotros | ei pasemoja | Älkäämme ohitse! | ¡Ei pasemos la frontera en carro! |
vosotros | ei paséis | Älä ohita! | ¡Ei paséis por tres semos foros en el camino! |
ustedes | ei pasen | Älä ohita! | ¡Ei pasen hambre durante la guerraa! |