Pasar-konjugaatio espanjaksi, käännös ja esimerkit

Espanjan verbi Pasar on usein käännetty englanniksi sukulaisuutenaan "ohittaa". Pasar on säännöllinen Ar verbi, kuten ayudar, TRATAR tai Parar. Tämä artikkeli sisältää Pasar konjugaatioita nykyisessä, menneisyydessä ja tulevaisuudessa ohjeellisessa, nykyisessä ja menneessä subjunktiivissa, samoin kuin imperatiivisissa ja muissa verbimuodoissa.

Espanjaksi, Pasar on monta erilaiset merkitykset ja käyttötavat. Yksi yleisimmistä käyttötavoista on sanoa "tapahtua" tai "tapahtua". Jos esimerkiksi haluaisit sanoa "Mitä tapahtui?" sanoisit espanjaksi "Que paso?"

Pasarin nykyinen ohjeellinen

yo Paso jätän väliin Yo paso por casa dodos los días.
Pasas Sinä ohitat Tú pasas la sal durante la cena.
Usted / Sähkö / Ella Pasa Sinä / hän ohittaa Ella pasa mucho tiempo estudiando.
nosotros pasamos Menemme Nosotros pasamos la frontera en carro.
vosotros pasáis Sinä ohitat Vosotros pasáis tres semáforos en el camino.
Ustedes / Ellos / ellas pasan Sinä / he ohitat Ellos pasan hambre durante la guerra.

Pasar Preterite Indikatiivinen

instagram viewer

On kaksi menneisyyden muotoa espanjaksi, preteriti ja epätäydellinen. Preterite käännetään yleensä englanniksi yksinkertaisena menneisyytenä, ja sitä käytetään puhumaan menneistä tapahtumista tai täsmällisistä tapahtumista. Huomaa, että yo ja usted / Sähkö / Ellapreterite-lomakkeissa on korostusmerkki.

yo pase Pääsin läpi Yo pasé por tu casa todos los días.
pasaste Pääsit läpi Tú pasaste la sal durante la cena.
Usted / Sähkö / Ella pasó Sinä / hän ohitti Ella pasó mucho tiempo estudiando.
nosotros pasamos Pääsimme läpi Nosotros pasamos la frontera en carro.
vosotros pasasteis Pääsit läpi Vosotros pasasteis tres semáforos en el camino.
Ustedes / Ellos / ellas Pasarón Sinä / he ohitit Ellos pasaron hambre durante la guerra.

Pasar epätäydellinen ohjeellinen

Epätäydellinen jännite voidaan kääntää englanniksi sanoilla "oli ohi" tai "käytetty ohittamaan". Sitä käytetään puhumaan taustatapahtumista, meneillään olevista tai tavanomaisista toimista menneisyydessä.

yo pasaba Käytin ohi Yo pasaba, kun olet saanut asunnon.
pasabas Käytit ohi Tú pasabas la sal durante la cena.
Usted / Sähkö / Ella pasaba Sinä / hän aikoi ohittaa Ella pasaba mucho tiempo estudiando.
nosotros pasábamos Meillä oli tapana kulkea Nosotros pasábamos la frontera en carro.
vosotros pasabais Käytit ohi Vosotros pasabais tres semáforos en el camino.
Ustedes / Ellos / ellas pasaban Sinä / he käyttivät ohi Ellos pasaban hambre durante la guerra.

Pasar-tulevaisuuden ohjeellinen

yo pasaré syötän Yo pasaré por tu casa todos los días.
pasarás Sinä ohitat Tú pasarás la sal durante la hinta.
Usted / Sähkö / Ella Pasara Sinä / hän ohittaa Ella pasará mucho tiempo estudiando.
nosotros pasaremos Me ohitetaan Nosotros pasaremos la frontera en carro.
vosotros pasaréis Sinä ohitat Vosotros pasaréis tres semáforos en el camino.
Ustedes / Ellos / ellas pasaran Sinä / he ohitat Ellos pasarán hambre durante la guerra.

Pasar Periphrastic Future Indicative

yo Voy pasar Aion mennä Yo Voy, voit lähettää lopputuloksen.
vas pasar Olet menossa Tú vas pasar la sal durante la cena.
Usted / Sähkö / Ella va pasar Sinä / hän tulee menemään Ella va pasar mucho tiempo estudiando.
nosotros Vamos pasar Menemme ohi Nosotros vamos a pasar la frontera en carro.
vosotros vais pasar Olet menossa Vosotros vais pasar tres semáforos en el camino.
Ustedes / Ellos / ellas pakettiauto pasar Sinä / he menevät ohi Ellos van pasar hambre durante la guerra.

Pasarin ehdollinen ohjeellinen

ehdollinen jännitteellä voidaan puhua mahdollisuuksista tai oletuksista tai asioista, joita tapahtuisi. í ehdollisissa päätelaitteissa on aina korostusmerkki.

yo pasaría Antaisin Yo Pasaría por casa dodos los días ja tomara toinen camino.
pasarías Sinä ohitat Tú pasarías la sal durante hinta on hiciera falta sal la la comida.
Usted / Sähkö / Ella pasaría Sinä / hän ohitat Ella pasaría mucho tiempo estudiando si quisiera mejorar sus notas.
nosotros pasaríamos Me kuljemme läpi Nosotros pasaríamos la frontera en carro ja no fuera peligroso.
vosotros pasaríais Sinä ohitat Vosotros pasaríais tres semáforos en camino ja vinierais por esta ruta.
Ustedes / Ellos / ellas Pasarian Sinä / he ohittaisit Ellos pasarían hambre durante la guerra, pero están recibiendo ayuda.

Pasar Nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto

Säännölliselle Ar verbit, nykyinen partitsiitti tai gerund muodostetaan päätteellä -ando. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää apuna tai muotoa progressiiviset jännitteet, kuten nykyinen progressiivinen.

Nykyinen Pasarin progressiivinen

está pasando Hän on ohitse

Ella está pasando mucho tiempo estudiando.

Pasar Past Participle

Säännölliselle Ar verbejä, vanha substantiivi muodostetaan päättyessä -ado. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää adjektiivina tai apuverbi muodostamaan yhdiste tensit kuin perfekti.

Nykyinen täydellinen Pasar

ha pasado Hän on ohittanut

Ella ha pasado mucho tiempo estudiando.

Pasar Nykyinen subjunktiivi

subjunktiivinen tunnelma voidaan puhua tunneista, epäilyistä, toiveista, mahdollisuuksista ja muista subjektiivisista tilanteista.

Que yo pase Että menen läpi Jos hermano quiere que yo läpäisee, kun olet saanut huomiota.
Que tú pases Se että ohitat Tu Madre pide que tú pases la sal durante la hinta.
Que usted / ele / ella pase Että sinä / hän ohitat La Maestra espera que ella pase mucho tiempo estudiando.
Que nosotros pasemos Se ohitetaan Lay permite que nosotros pasemos la frontera en carro.
Que vosotros paséis Se että ohitat Carla espera que vosotros paséis por tres semosforos en el camino.
Que ustedes / ellos / ellas pasen Että sinä / he ohitat El presidente no quiere que ellos pasen hambre durante la guerra.

Pasar epätäydellinen subjunktiivi

epätäydellinen subjunktiivi toimii kuten nykyinen subjunktiivi, mutta aiemmissa tilanteissa. On olemassa kaksi eri tapaa konjugoida epätäydellinen subjunktiivi alla olevissa taulukoissa.

Vaihtoehto 1

Que yo Pasara Se ohitin Sinun herra queía que yo pasara on casa todos los días.
Que tú pasaras Se, että ohitit Tu madre pedía que tú pasaras la sal durante la hinta.
Que usted / ele / ella Pasara Että sinä / hän ohitti La Maestra esperaba que ella pasara mucho tiempo estudiando.
Que nosotros pasáramos Se ohitettiin Layy que nosotros pasáramos la frontera en carro.
Que vosotros pasarais Se, että ohitit Carla esperaba que vosotros pasarais tres semáforos en el camino.
Que ustedes / ellos / ellas pasaran Että sinä / he ohitit El presidente no quería que ellos pasaran hambre durante la guerra.

Vaihtoehto 2

Que yo pasase Se ohitin Jos sinulla on que yoe yo, siirrä sinun casa todos los días.
Que tú pasases Se, että ohitit Tu madre pedía que tú välittää la sal durante la hintaan.
Que usted / ele / ella pasase Että sinä / hän ohitti La Maestra esperaba que ella passase paljono tiempo estudiando.
Que nosotros pasásemos Se ohitettiin Layy que nosotros pasásemos la frontera en carro.
Que vosotros pasaseis Se, että ohitit Carla esperaba que vosotros pasaseis tres semáforos en el camino.
Que ustedes / ellos / ellas pasasen Että sinä / he ohitit El presidente no quería que ellos pasasen hambre durante la guerra.

Pasar pakollinen

Imperatiivisessa tunnelmassa konjugoituneita verbejä käytetään suorien käskyjen tai käskyjen antamiseen. On sekä positiivisia että kielteisiä komentoja. Lisää negatiiviset komennot adverbi ei ennen komentoa. Huomaa, että positiivisissa ja negatiivisissa komennoissa on joitain eroja ja vosotros.

Positiiviset käskyt

Pasa Kulkea! ¡Pasa la sal!
usted pase Kulkea! ¡Pase mucho tiempo estudiando!
nosotros pasemos Mennään! ¡Pasemos la frontera en carro!
vosotros pasad Kulkea! ¡Lähetä vain puolivalmisteet!
ustedes pasen Kulkea! ¡Pasen hambre durante la guerra!

Negatiiviset komennot

ei pases Älä ohita! ¡Ei pases la sal!
usted ei pase Älä ohita! ¡Ei pase mucho tiempo estudiando!
nosotros ei pasemoja Älkäämme ohitse! ¡Ei pasemos la frontera en carro!
vosotros ei paséis Älä ohita! ¡Ei paséis por tres semos foros en el camino!
ustedes ei pasen Älä ohita! ¡Ei pasen hambre durante la guerraa!