Espanjan verbi daron yleinen verbi, joka yleensä käännetään "antaa". Verbi dar on epäsäännöllinen, mikä tarkoittaa, että se ei noudata säännöllistä mallia kuin muut -ar verbejä.
Tästä artikkelista löydät taulukoita verbien konjugoinneista dar useissa erilaisissa mielialoissa ja tilanteissa: ohjeellinen mieliala (nykyinen, menneisyys ja tulevaisuus), subjunktiivinen mieliala (nykyinen ja menneisyys) ja välttämätön ilmapiiri. Löydät myös joitain muita verbimuotoja, kuten gerundi ja aiempi substantiivi.
Verbin käyttäminen
Kuten edellä mainittiin, verbi dar tarkoittaa yleensä "antaa". Sitä voidaan käyttää samoissa yhteyksissä, kun sanot "antaa" englanniksi. Esimerkiksi, Ella da clases de inglés (Hän antaa englannin kielen tunteja) tai Yo doy gracias por la comida (Kiitän ruoasta).
Toinen merkitys dar on heittää tai juhlia, kuten vuonna Nosotros dimos on fiesta porukasta (Heitimme juhliin heidän vuosipäiväänsä). dar voi tarkoittaa myös tuottaa, kuten vuonna Ese árbol da muchas frutas (Tuo puu tuottaa paljon hedelmiä). Se voi tarkoittaa myös jonkun käden pitämistä, kuten vuonna
Dame la mano (Pidä minua kädestä).Jotain huomioitava tästä verbistä on, että puhuttaessa jonkun antamisesta joudut käyttämään epäsuora esinepronomini(minä, te, le, nos, os, les), ja sinun on oltava varovainen sijoittaessaan tämä pronomini. Ääntämiset asetetaan yleensä ennen konjugoitua verbiä, mutta toisinaan (gerundit ja komennot) ne voidaan liittää sanan loppuun.
Lopuksi yleinen lauseke verbiä käyttämällä dar On darse cuenta, mikä tarkoittaa oivaltaa. Esimerkiksi, Ana se dio cuenta de que -kauden muy tarde (Ana tajusi, että oli hyvin myöhäistä).
Dar nykyinen ohjeellinen
Huomaa, että ensimmäisen persoonan yksikkö (yo) läsnä oleva jännittynyt konjugointi päättyy -oy, samoin kuin muut epäsäännölliset verbit, kuten ser, estar, ja IR.
yo | DOY | Yo doy gracias por la comida. | Kiitän ruoasta. |
tú | dAS | Tú das dinero a la iglesia. | Annoit rahaa kirkolle. |
Usted / Sähkö / Ella | da | Ella le da un abrazo a su mamá. | Hän halaa äitinsä. |
nosotros | Damos | Nosotros nos damos besos. | Annamme toisillemme suukkoja. |
vosotros | puhujalava | Vosotros me dais las llaves de la casa. | Anna minulle avaimet taloon. |
Ustedes / Ellos / ellas | dan | Ellos le dan la tarea al profesor. | He antavat kotitehtävän professorille. |
Dar Preterite Indikatiivinen
preteriti jännitteellä puhutaan aiemmin suoritetuista toimista.
yo | di | Yo di gracias por la comida. | Kiitos ruokasta. |
tú | diste | Tü diste dinero a la iglesia. | Annoit rahaa kirkolle. |
Usted / Sähkö / Ella | dio | Ella le dio ja abrazo a su mamá. | Hän halasi äitinsä. |
nosotros | Dimos | Nosotros nos dimos besos. | Annoimme toisillemme suukkoja. |
vosotros | disteis | Vosotros me disteis las llaves de la casa. | Annoit minulle avaimet taloon. |
Ustedes / Ellos / ellas | dieron | Ellos le dieron la tarea al profesor. | He antoivat kotitehtävän professorille. |
Dar epätäydellinen ohjeellinen
epätäydellinen jännitteellä puhutaan meneillään olevista tai toistuvista menneisyyden tapahtumista. Epätäydellinen voidaan kääntää englanniksi sanoilla "annettiin" tai "käytettiin antamaan".
yo | Daba | Yo daba gracias por la comida. | Kiitos ruokasta. |
tú | dabas | Luonnonvarainen a la iglesia. | Sinä käytetään antamaan rahaa kirkkoon. |
Usted / Sähkö / Ella | Daba | Ella le daba ja abrazo a su mamá. | Hän käytetään antamaan hänen äitinsä halaus. |
nosotros | dábamos | Nosotros nos dábamos besos. | Me käytetään antamaan toistensa suukkoja. |
vosotros | dabais | Vosotros me dabais las llaves de la casa. | Sinä käytetään antamaan minulle talon avaimet. |
Ustedes / Ellos / ellas | Daban | Ellos le daban la tarea al profesor. | Ne käytetään antamaan kotitehtävät professorille. |
Dar Future Indikatiivinen
yo | Daré | Yo daré gracias por la comida. | Kiitän ruoasta. |
tú | Daras | Tú darás dinero a la iglesia. | Sinä tulee antamaan rahaa kirkkoon. |
Usted / Sähkö / Ella | Dara | Ella le dará un abrazo a su mamá. | Hän tulee antamaan hänen äitinsä halaus. |
nosotros | daremos | Nosotros nos daremos besos. | Me tulee antamaan toistensa suukkoja. |
vosotros | daréis | Vosotros me daréis las llaves de la casa. | Sinä tulee antamaan minulle talon avaimet. |
Ustedes / Ellos / ellas | Daran | Ellos le darán la tarea al profesor. | Ne tulee antamaan kotitehtävät professorille. |
Dar Periphrastic Future Indicative
Perifeerinen tulevaisuus muodostetaan verbillä ir (mennä), plus prepositio a, ja infinitiivinen dar. Se käännetään yleensä englanniksi "antavana".
yo | Voy Dar | Yo Voy Dark Gracias por la comida. | Kiitän ruoasta. |
tú | vas aar | Tú vas a dar dinero a la iglesia. | Sinä aiomme antaa rahaa kirkkoon. |
Usted / Sähkö / Ella | va a dar | Ella le van a dar un abrazo a su mamá. | Hän aikoo antaa hänen äitinsä halaus. |
nosotros | vammat a dar | Nosotros nos vamos a dar besos. | Me aiomme antaa toistensa suukkoja. |
vosotros | vais a dar | Vosotros me vais ja dar las llaves de la casa. | Sinä aiomme antaa minulle talon avaimet. |
Ustedes / Ellos / ellas | van a dar | Ellos le van Darrea Tarea al profesor. | Ne aiomme antaa kotitehtävät professorille. |
Dar Present Progressive / Gerund -muoto
gerundi tai nykyinen omistusosa Ar verbit päättyvät -Ando. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää muotoiluun progressiiviset jännitteet kuin kestopreesens, yleensä verbillä estar. Huomaa, että esinepromenssi voidaan joko asettaa ennen konjugoitua muotoa tai se voidaan kiinnittää gerundin päähän.
Nykyinen progressiivinen Dando | está dando | Ella le está dando un abrazo a su mamá. / Ella está dándole ja abrazo a su mamá. | Hän halaa äitiään. |
Dar Past Participle
aiempi partitsiini varten Ar verbit päättyvät -ado. Tätä verbimuotoa voidaan käyttää muotoiluun täydelliset jännitteet kuten nykyinen täydellinen käyttämällä apuna verbiä Haber.
Nykyinen täydellinen dar | ha dado | Ella le ha dado ja abrazo a su mamá. | Hän on haastanut äitinsä. |
Dar Ehdollinen ohjeellinen
ehdollinen jännitteellä voidaan puhua asioista, jotka "tekisit" espanjaksi.
yo | Daria | Yo daría gracias por la comida si fuera más agradecida. | Kiitän ruoasta, jos olisin kiitollinen. |
tú | Darias | Tú darías dinero a la iglesia si tuvieras ja mejor sueldo. | Sinä antaisi rahaa kirkkoon, jos sinulla olisi parempi palkka. |
Usted / Sähkö / Ella | Daria | Ella le daría ja abrazo a suomessa ja siivouksessa. | Hän antaisi äitinsä halaus, jos pystyisi. |
nosotros | daríamos | Nosotros nos daríamos besos, pero estamos muy lejos. | Me antaisi toisiamme suudella, mutta olemme liian kaukana. |
vosotros | daríais | Vosotros me daríais las llaves de la casa ja confiarais en mí. | Sinä antaisi minulle talon avaimet, jos luotit minuun. |
Ustedes / Ellos / ellas | Darian | Ellos le darían la tarea al profesor si la hubieran hecho. | Ne antaisi kotitehtävät professorille, jos he olisivat tehneet sen. |
Dar Present Subjunktiivi
Huomaa, että nykyinen subjunktiivinen verbi dé sisältää aksenttimerkin sen erottamiseksi prepositiosta de.
Que yo | dé | Mi abuela suosittelee que yo dé gracias por la comida. | Isoäitini ehdottaa, että kiitän ruoasta. |
Que tú | des | El padre pide que tú des dinero a la iglesia. | Pappi pyytää antamaan rahaa kirkolle. |
Que usted / ele / ella | dé | El papá sugiere que ella le dé un abrazo a su mamá. | Isä ehdottaa, että hän antaisi äidilleen halauksen. |
Que nosotros | demoja | Carlos espera que nosotros nos demos besos. | Carlos toivoo suukkojen toisillemme. |
Que vosotros | Deis | Ana quiere que vosotros minua kohti lasten orjia. | Ana haluaa sinun antavan minulle avaimet taloon. |
Que ustedes / ellos / ellas | den | Su Compañero pide que ellos le den la tarea al profesor. | Heidän luokkatoverinsa pyytävät antamaan kotitehtävän professorille. |
Dar Imperfect Subjunktiivi
epätäydellinen subjunktiivi on kaksi mahdollista mahdollista konjugaatiota:
Vaihtoehto 1
Que yo | Diera | Mi abuela suosittelee que yo diera gracias por la comida. | Isoäiti ehdotti, että kiitän ruoasta. |
Que tú | dieras | El padre pidió que tú dieras dinero a la iglesia. | Pappi pyysi antamaan rahaa kirkolle. |
Que usted / ele / ella | Diera | El papá sugirió que ella le diera un abrazo a su mamá. | Isä ehdotti hänen antavan äidilleen halauksen. |
Que nosotros | diéramos | Carlos esperaba que nosotros nos diéramos besos. | Carlos toivoi, että suukkoisimme toisiamme. |
Que vosotros | dierais | Ana quería que vosotros me dierais las llaves de la casa. | Ana halusi sinun antavan minulle avaimet taloon. |
Que ustedes / ellos / ellas | dieran | Su Compañero pidió que ellos le dieran la tarea al profesor. | Heidän luokkatoverinsa pyysivät antamaan kotitehtävänsä professorille. |
Vaihtoehto 2
Que yo | diese | Mi abuela sugirió que yo diese gracias por la comida. | Isoäiti ehdotti, että kiitän ruoasta. |
Que tú | dieses | El padre pidió que tú diees dinero a la iglesia. | Pappi pyysi antamaan rahaa kirkolle. |
Que usted / ele / ella | diese | El papá sugirió que ella le diese un abrazo a su mamá. | Isä ehdotti hänen antavan äidilleen halauksen. |
Que nosotros | diésemos | Carlos esperaba que nosotros nos diésemos besos. | Carlos toivoi, että suukkoisimme toisiamme. |
Que vosotros | dieseis | Ana quería que vosotros me dieseis las llaves de la casa. | Ana halusi sinun antavan minulle avaimet taloon. |
Que ustedes / ellos / ellas | diesen | Su Compañero pidió que ellos le diesen la tarea al profesor. | Heidän luokkatoverinsa pyysivät antamaan kotitehtävänsä professorille. |
Dar välttämätöntä
imperatiivi mielialaa käytetään tilaamaan tai käskemään joku tekemään jotain. Täältä löydät sekä positiivisia että kielteisiä muotoja. Huomaa, että positiivisissa komennoissa objektin pronominit kiinnitetään verbin loppuun, kun taas negatiivisissa komennoissa pronominit asetetaan verbin eteen.
Positiiviset käskyt
tú | da | ¡Da dinero a la iglesia! | Anna rahaa kirkolle! |
usted | dé | ¡Poista un abrazo a su mamá! | Anna äitisi halata! |
nosotros | demoja | ¡Démonos besos! | Annetaan toisillemme suukkoja! |
vosotros | isä | ¡Dadme las-orjalajit! | Anna minulle avaimet taloon! |
ustedes | den | ¡Denle la tarea al ammattilainen! | Anna kotitehtävä professorille! |
Negatiiviset komennot
tú | ei des | ¡No des dinero a la iglesia! | Älä anna rahaa kirkolle! |
usted | ei de | ¡Ei le dé un abrazo a su mamá! | Älä anna äitisi halata! |
nosotros | ei demoja | ¡Ei nos demos besos! | Älkäämme antako toisillemme suudelmia! |
vosotros | ei deis | ¡Ei minua, deis las llaves de la casa! | Älä anna minulle avaimia taloon! |
ustedes | ei den | ¡Ei le den la tarea al profesor! | Älä anna kotitehtävää professorille! |