Ranskan verbi "poistaa" on abolir. Se on yksi helpoimmista konjugoituneista, koska se on säännöllinen verbi ja noudattaa erillistä mallia.
Ranskan konjugointi Abolir
Ranskaksi, verbit on konjugoitava sovittaa lauseen muoto ja aihe. Teemme samoin englanniksi lisäämällä verbeihin -s tai -ed, se on vain hieman monimutkaisempi ranskaksi.
Hyvä uutinen on kuitenkin se abolir on säännöllinen -ir verbi. Tämä tarkoittaa, että se noudattaa samanlaisten verbien konjugointikuviota, joka päättyy -ir ja kun olet oppinut yhden, loput ovat suhteellisen helppoja.
Konjugaatiksi abolir, vastaa aiheen pronominia - minä, sinä, me jne. tai ranskaksi j ', tu, nous - jännittyneellä. Nykyinen, tulevaisuuden ja epätäydellinen menneisyyden ajat on lueteltu tässä taulukossa.
Esimerkiksi sanoa "poistan", sanot "j'abolis."Sanoa" poistamme ", se on"nous abolirons. "
aihe | Esittää | tulevaisuus | Epätäydellinen |
---|---|---|---|
j' | abolis | abolirai | abolissais |
tu | abolis | aboliras | abolissais |
il | abolit | abolira | abolissait |
taju | abolissons | abolirons | abolissions |
vous | abolissez | abolirez | abolissiez |
ils | abolissent | aboliront | abolissaient |
Nykyinen osallistuja Abolir
partisiipin preesens of abolir On abolissant. -muurahainen pääte vastaa englantia -ing ja viittaa siksi "lakkauttamiseen". Kun rakennat lauseita, voit käyttää tätä adjektiivina, gerundina, substantiivina tai verbinä.
Passé Composé - lomake Abolir
passé-komposiitti käytetään usein ranskaksi ilmaisemaan menneisyyttä, tässä tapauksessa "poistettiin". Se on erittäin helppo konjugoida, tarvitset vain pari asiaa.
Ensinnäkin ylimääräinen (tai "auttava") verbi jota käytetään yhdessä abolir On avoir. Tämä on konjugoitu sopimaan aiheeseen ja kireä. Sitten tarvitset aiempi partitsiini of abolir ja se on aboli.
Tämän tiedon avulla voit sanoa helposti ranskan kielellä "poistin": "j'ai aboli."
Lisää konjugaatioita Abolir
Ne ovat perusjuhlia abolir, mutta niitä on enemmän. Et voi käyttää kaikkia näitä, vaikka on hyvä olla tietoinen niistä, jos käytät.
konjunktiivi käytetään, kun verbi on epävarma ja ehdollinen kun se on riippuvainen jostakin. passé yksinkertainen ja epätäydellinen subjunktiivi käytetään pääasiassa muodollisessa kirjoittamisessa.
aihe | konjunktiivi | ehdollinen | Passé Simple | Epätäydellinen subjunktiivi |
---|---|---|---|---|
j' | abolisse | abolirais | abolis | abolisse |
tu | abolisses | abolirais | abolis | abolisses |
il | abolisse | abolirait | abolit | abolît |
taju | abolissions | abolirions | abolîmes | abolissions |
vous | abolissiez | aboliriez | abolîtes | abolissiez |
ils | abolissent | aboliraient | abolirent | abolissent |
Voit myös käytä pakollista kanssa abolir. Tätä verbimuotoa käytetään lyhyissä, suorissa lauseissa, jotka ovat enemmän komentoa tai pyyntöä.
Imperatiivin käyttämiseksi sinun ei tarvitse sisällyttää aiheen promenssia, koska se viittaa verbiin. Esimerkiksi sen sijaan, että "tu abolis, "voit yksinkertaisesti sanoa"abolis."
imperatiivi | |
---|---|
(Tu) | abolis |
(Nous) | abolissons |
(Vous) | abolissez |