Despertarse-konjugaatio espanjaksi, käännös, esimerkit

Espanjan verbi despertar tai despertarse tarkoittaa herätä tai herätä. Tässä artikkelissa on verbien konjugointi despertarse nykyisessä, menneisyydessä ja tulevassa viitteessä subjunktiivi-, imperatiivi- ja muut verbimuodot. Taulukot esittävät refleksiivisen muodon konjugaatiot, despertarse, koska sitä käytetään yleisesti keskustelussa.

Verbi despertar voi olla a refleksiivinen verbi ja a transitiivinen tai intransitiivinen verbi. Sitä voidaan käyttää intransitiiviverbi tai refleksiivisenä verbinä tarkoittamaan yksinkertaisesti heräämistä tai herättämistä, kuten kohdassa Ana despertó de suiesta (Ana heräsi / heräsi nenästään) tai Carlos se despertó temprano (Carlos heräsi aikaisin). Sitä voidaan myös käyttää transitiiviverbi tarkoittaa, että joku herättää jonkun tai jotain ylös, kuten vuonna Ana despierta al niño (Ana herättää pojan.)

Verbi despertar on varrenmuutos Ar verbi, kuten almorzar tai acostarse. Varrenmuutos tarkoittaa, että kun se konjugoidaan, verbivarressa tapahtuu joskus vokaalia.

instagram viewer
Despertarse on varren muutos e että eli, toisesta lähtien e varressa despertarse muuttuu usein eli.

Epätoivoinen nykyinen ohjeellinen

Nykyisessä ohjeellisessa tilanteessa vartalo muuttuu e että eli esiintyy kaikilla konjugaatioilla paitsi nosotros ja vosotros. Reflektiiviset verbit käyttävät samoja verbien loppuja kuin tavalliset verbit, mutta sinun on sisällytettävä refleksiivinen pronomini suoraan ennen konjugoitua verbiä.

yo minä despierto herään Yo me despierto a las 7 de la mañana.
te despiertas Sinä heräät Tú te despiertas de buen huumoria.
Usted / Sähkö / Ella se despierta Sinä / hän herää Ella se despierta on yksi pesadilla.
nosotros nos despertamos Me heräämme Nosotros nos despertamos con la alarma.
vosotros os despertáis Sinä heräät Vosotros os despertáis tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se despiertan Sinä / he heräät Ellos se despiertan muy temprano.

Epätoivoinen preterite-ohje

Sinun ei tarvitse huolehtia tämän verbin varrenmuutoksesta preterite-ohjeellisessa ajassa. Seuraa vain konjugaatiosääntöjä Ar verbit preteriti.

yo minä epätoivoinen minä heräsin Yo me desperté a las 7 de la mañana.
te epätoivo Heräsit Tú te despertaste de buen humor.
Usted / Sähkö / Ella se despertó Sinä / hän heräsi Ella se despertó on pesadilla.
nosotros nos despertamos Heräsimme Nosotros nos despertamos con la alarma.
vosotros os despertasteis Heräsit Vosotros os despertasteis tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se despertaron Sinä / he heräsit Ellos se despertaron muy temprano.

Epätoivoisesti epätäydellinen ohjeellinen

Epätäydellinen ohjeellinen jännitys voidaan kääntää sanoilla "heräsi" tai "käytettiin heräämään", koska sitä käytetään kuvaamaan menneitä meneillään olevia tai tavanomaisia ​​toimia. Tässä jännityksessä ei ole varren muutoksia.

yo minä epätoivoinen Minulla oli tapana herätä Yo me epätoivoinen las 7 de la mañana.
te despertabas Sinulla oli tapana herätä Tú te despertabas de buen huumoria.
Usted / Sähkö / Ella se epätoivoinen Sinulla / hänellä oli tapana herätä Ella on epätoivoinen pesadillasta.
nosotros nos despertábamos Meillä oli tapana herätä Nosotros nos despertábamos on hälytys.
vosotros os epätoivoinen Käytit heräämistä Vosotros os despertabais tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se despertaban Sinä / he käyttivät heräämään Ellos se despertaban muy temprano.

Despertarse Future Indicative

yo minä despertaré Herään Yo me despertaré a las 7 de la mañana.
te despertarás Heräät Tú te despertarás de buen humor.
Usted / Sähkö / Ella se despertará Sinä / hän herää Ella se despertará por una pesadilla.
nosotros nos despertaremos Heräämme Nosotros nos despertaremos con la alarma.
vosotros os despertaréis Heräät Vosotros os despertaréis tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se despertarán Sinä / he heräät Ellos se despertarán muy temprano.

Epätoivoisesti äärettömän tulevaisuuden ohje

Kun konjugoidaan periphrastic verbi jännittynyt (tarkoittaen verbijärjestelmää, joka sisältää useampaa kuin yhtä sanaa), refleksiivinen pronomini on asetettava ennen konjugoitua verbiä, joka tässä tapauksessa on verbi ir (mennä).

yo minä äänen despertar Aion herätä Joo, minä äänen epätoivoinen las 7 de la mañana.
te vas a despertar Alat herätä Tú te vas huumori.
Usted / Sähkö / Ella se va a despertar Sinä / hän tulee heräämään Ella on varastossa, josta hän on tuttu.
nosotros nos vamos a despertar Aiomme herätä Nosotros nos vamos hämmästyttää hälytystä.
vosotros os vais despertar Alat herätä Vosotros os vais a despertar tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se van a despertar Sinä / he tulevat heräämään Ellos se van despertar muy temprano.

Epätoivoinen ehdollinen ohjeellinen

yo minä despertaría Herääisin Yo me despertaría a las 7 de la mañana.
te despertarías Heräät Tú te despertarías de buen -huumori.
Usted / Sähkö / Ella se despertaría Sinä / hän herääisit Ella se despertaría on yksi pesadilla.
nosotros nos despertaríamos Heräämme Nosotros nos despertaríamos con la hälytys.
vosotros os despertaríais Heräät Vosotros os despertaríais tarde.
Ustedes / Ellos / ellas se despertarían Sinä / he herääisit Ellos se despertarían muy temprano.

Despertarse Nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto

progressiiviset muodot käytetään kuvaamaan käynnissä olevia toimia. kestopreesens muodostetaan käyttämällä verbin nykyistä jännittynyttä konjugointia estar (seuraa), jota seuraa verbin nykyinen osa (tai gerund) (tässä tapauksessa muodostettu pääte -Ando).

Nykyinen progressiivinen Despertarse: se está despertando

Hän herää. -> Ella se está despertando de la siesta.

Epätoivoisesti aiempi osallistuja

Aikaisemmat sivut voidaan käyttää adjektiiveina tai muodostaa verbiyhdisteiden yhdistelmiä. Muodostaa an Ar verbi, pudota Ar ja lisää loppu ADO. Aikaisemmin käytettyjä ääniä voidaan käyttää myös adjektiiveina.

Nykyinen täydellinen Despertarse: se ha despertado

Hän on herännyt. -> Ella se ha despertado muy tarde.

Despertarse Nykyinen subjunktiivi

Nykyisessä subjunktiivisessa konjugaatiossa sinun on vaihdettava varsi e että eli kaikissa konjugaatioissa paitsi nosotros ja vosotros, aivan kuten nykyisessä ohjeellisessa tilanteessa.

Que yo minä despierte Että herään Fernando espera que yo me despierte a las 7 de la mañana.
Que tú te despiertes Että heräät María espera que tú te despiertes de buen humor.
Que usted / ele / ella se despierte Että sinä / hän heräät Hernán espera que ella se despierte por jaa pesadilla.
Que nosotros nos despertemos Että heräämme Diana espera que nosotros nos despertemos por alarma.
Que vosotros os despertéis Että heräät Víctor espera que vosotros os despertéis tarde.
Que ustedes / ellos / ellas se despierten Että sinä / he heräät Lidia espera que ellos se despierten muy temprano.

Epätoivoinen epätäydellinen subjunktiivi

On olemassa kaksi eri tapaa konjugoida epätäydellinen subjunktiivi. Molemmat muodot ovat yhtä päteviä, eikä kumpikaan sisällä varren muutosta.

Vaihtoehto 1

Que yo minä epätoivoinen Että heräsin Fernando esperaba que yo me despertara a las 7 de la mañana.
Que tú te epätoivoiset Että herätit María esperaba que tú te despertaras de buen humor.
Que usted / ele / ella se epätoivoinen Että sinä / hän heräsi Hernán esperaba que ella se epätoivoisesti pesadilla.
Que nosotros nos despertáramos Että heräsimme Diana esperaba que nosotros nos despertáramos por la alarma.
Que vosotros os epätoivoisesti Että herätit Víctor esperaba que vosotros os despertarais tarde.
Que ustedes / ellos / ellas se epätoivoinen Että sinä / he heräsit Lidia esperaba que ellos se epätoivoinen muy temprano.

Vaihtoehto 2

Que yo minä epätoivoinen Että heräsin Fernando esperaba que yo me despertase las 7 de la mañana.
Que tú te despertases Että herätit María esperaba que tú te despertases de buen humor.
Que usted / ele / ella se despertase Että sinä / hän heräsi Hernán esperaba que ella se despertase por una pesadilla.
Que nosotros nos despertásemos Että heräsimme Diana esperaba que nosotros nos despertásemos por alarma.
Que vosotros os despertaseis Että herätit Víctor esperaba que vosotros os despertaseis tarde.
Que ustedes / ellos / ellas se despertasen Että sinä / he heräsit Lidia esperaba que ellos se despertasen muy temprano.

Epätoivoisesti välttämätön

Pakollista tunnelmaa käytetään suorien tilauksien antamiseen. Voit antaa myöntäviä tai negatiivisia komentoja, joiden muoto on hiukan erilainen ja vosotros. Huomaa myös, että reflektoivien verbien impedanssia muodostettaessa refleksiivinen pronomini kiinnitetään positiivisten komentojen loppuun, mutta se sijoitetaan erikseen ennen verbiä negatiivisiin komentoihin.

Positiiviset käskyt

despiértate Herätä! ¡Huumorintaju!
usted despiértese Herätä! ¡Despiértese las 7 de la mañana!
nosotros despertémonos Heräämme! ¡Despertémonos temprano!
vosotros despertaos Herätä! ¡Epätoivoinen tarde!
ustedes despiértense Herätä! ¡Despiértense ahora!

Negatiiviset komennot

ei te despiertes Älä herää! ¡Ei huonoa huumoria!
usted no se despierte Älä herää! ¡No se despierte a las 7 de la mañana!
nosotros ei nos despertemos Älkäämme herääkö! ¡Ei nos despertemos temprano!
vosotros ei os despertéis Älä herää! ¡Ei os despertéis tarde!
ustedes no se despierten Älä herää! ¡Ei se despierten ahora!