Espanjan verbi despertar tai despertarse tarkoittaa herätä tai herätä. Tässä artikkelissa on verbien konjugointi despertarse nykyisessä, menneisyydessä ja tulevassa viitteessä subjunktiivi-, imperatiivi- ja muut verbimuodot. Taulukot esittävät refleksiivisen muodon konjugaatiot, despertarse, koska sitä käytetään yleisesti keskustelussa.
Verbi despertar voi olla a refleksiivinen verbi ja a transitiivinen tai intransitiivinen verbi. Sitä voidaan käyttää intransitiiviverbi tai refleksiivisenä verbinä tarkoittamaan yksinkertaisesti heräämistä tai herättämistä, kuten kohdassa Ana despertó de suiesta (Ana heräsi / heräsi nenästään) tai Carlos se despertó temprano (Carlos heräsi aikaisin). Sitä voidaan myös käyttää transitiiviverbi tarkoittaa, että joku herättää jonkun tai jotain ylös, kuten vuonna Ana despierta al niño (Ana herättää pojan.)
Verbi despertar on varrenmuutos Ar verbi, kuten almorzar tai acostarse. Varrenmuutos tarkoittaa, että kun se konjugoidaan, verbivarressa tapahtuu joskus vokaalia.
Despertarse on varren muutos e että eli, toisesta lähtien e varressa despertarse muuttuu usein eli.Epätoivoinen nykyinen ohjeellinen
Nykyisessä ohjeellisessa tilanteessa vartalo muuttuu e että eli esiintyy kaikilla konjugaatioilla paitsi nosotros ja vosotros. Reflektiiviset verbit käyttävät samoja verbien loppuja kuin tavalliset verbit, mutta sinun on sisällytettävä refleksiivinen pronomini suoraan ennen konjugoitua verbiä.
yo | minä despierto | herään | Yo me despierto a las 7 de la mañana. |
tú | te despiertas | Sinä heräät | Tú te despiertas de buen huumoria. |
Usted / Sähkö / Ella | se despierta | Sinä / hän herää | Ella se despierta on yksi pesadilla. |
nosotros | nos despertamos | Me heräämme | Nosotros nos despertamos con la alarma. |
vosotros | os despertáis | Sinä heräät | Vosotros os despertáis tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se despiertan | Sinä / he heräät | Ellos se despiertan muy temprano. |
Epätoivoinen preterite-ohje
Sinun ei tarvitse huolehtia tämän verbin varrenmuutoksesta preterite-ohjeellisessa ajassa. Seuraa vain konjugaatiosääntöjä Ar verbit preteriti.
yo | minä epätoivoinen | minä heräsin | Yo me desperté a las 7 de la mañana. |
tú | te epätoivo | Heräsit | Tú te despertaste de buen humor. |
Usted / Sähkö / Ella | se despertó | Sinä / hän heräsi | Ella se despertó on pesadilla. |
nosotros | nos despertamos | Heräsimme | Nosotros nos despertamos con la alarma. |
vosotros | os despertasteis | Heräsit | Vosotros os despertasteis tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se despertaron | Sinä / he heräsit | Ellos se despertaron muy temprano. |
Epätoivoisesti epätäydellinen ohjeellinen
Epätäydellinen ohjeellinen jännitys voidaan kääntää sanoilla "heräsi" tai "käytettiin heräämään", koska sitä käytetään kuvaamaan menneitä meneillään olevia tai tavanomaisia toimia. Tässä jännityksessä ei ole varren muutoksia.
yo | minä epätoivoinen | Minulla oli tapana herätä | Yo me epätoivoinen las 7 de la mañana. |
tú | te despertabas | Sinulla oli tapana herätä | Tú te despertabas de buen huumoria. |
Usted / Sähkö / Ella | se epätoivoinen | Sinulla / hänellä oli tapana herätä | Ella on epätoivoinen pesadillasta. |
nosotros | nos despertábamos | Meillä oli tapana herätä | Nosotros nos despertábamos on hälytys. |
vosotros | os epätoivoinen | Käytit heräämistä | Vosotros os despertabais tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se despertaban | Sinä / he käyttivät heräämään | Ellos se despertaban muy temprano. |
Despertarse Future Indicative
yo | minä despertaré | Herään | Yo me despertaré a las 7 de la mañana. |
tú | te despertarás | Heräät | Tú te despertarás de buen humor. |
Usted / Sähkö / Ella | se despertará | Sinä / hän herää | Ella se despertará por una pesadilla. |
nosotros | nos despertaremos | Heräämme | Nosotros nos despertaremos con la alarma. |
vosotros | os despertaréis | Heräät | Vosotros os despertaréis tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se despertarán | Sinä / he heräät | Ellos se despertarán muy temprano. |
Epätoivoisesti äärettömän tulevaisuuden ohje
Kun konjugoidaan periphrastic verbi jännittynyt (tarkoittaen verbijärjestelmää, joka sisältää useampaa kuin yhtä sanaa), refleksiivinen pronomini on asetettava ennen konjugoitua verbiä, joka tässä tapauksessa on verbi ir (mennä).
yo | minä äänen despertar | Aion herätä | Joo, minä äänen epätoivoinen las 7 de la mañana. |
tú | te vas a despertar | Alat herätä | Tú te vas huumori. |
Usted / Sähkö / Ella | se va a despertar | Sinä / hän tulee heräämään | Ella on varastossa, josta hän on tuttu. |
nosotros | nos vamos a despertar | Aiomme herätä | Nosotros nos vamos hämmästyttää hälytystä. |
vosotros | os vais despertar | Alat herätä | Vosotros os vais a despertar tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se van a despertar | Sinä / he tulevat heräämään | Ellos se van despertar muy temprano. |
Epätoivoinen ehdollinen ohjeellinen
yo | minä despertaría | Herääisin | Yo me despertaría a las 7 de la mañana. |
tú | te despertarías | Heräät | Tú te despertarías de buen -huumori. |
Usted / Sähkö / Ella | se despertaría | Sinä / hän herääisit | Ella se despertaría on yksi pesadilla. |
nosotros | nos despertaríamos | Heräämme | Nosotros nos despertaríamos con la hälytys. |
vosotros | os despertaríais | Heräät | Vosotros os despertaríais tarde. |
Ustedes / Ellos / ellas | se despertarían | Sinä / he herääisit | Ellos se despertarían muy temprano. |
Despertarse Nykyinen progressiivinen / Gerund-muoto
progressiiviset muodot käytetään kuvaamaan käynnissä olevia toimia. kestopreesens muodostetaan käyttämällä verbin nykyistä jännittynyttä konjugointia estar (seuraa), jota seuraa verbin nykyinen osa (tai gerund) (tässä tapauksessa muodostettu pääte -Ando).
Nykyinen progressiivinen Despertarse: se está despertando
Hän herää. -> Ella se está despertando de la siesta.
Epätoivoisesti aiempi osallistuja
Aikaisemmat sivut voidaan käyttää adjektiiveina tai muodostaa verbiyhdisteiden yhdistelmiä. Muodostaa an Ar verbi, pudota Ar ja lisää loppu ADO. Aikaisemmin käytettyjä ääniä voidaan käyttää myös adjektiiveina.
Nykyinen täydellinen Despertarse: se ha despertado
Hän on herännyt. -> Ella se ha despertado muy tarde.
Despertarse Nykyinen subjunktiivi
Nykyisessä subjunktiivisessa konjugaatiossa sinun on vaihdettava varsi e että eli kaikissa konjugaatioissa paitsi nosotros ja vosotros, aivan kuten nykyisessä ohjeellisessa tilanteessa.
Que yo | minä despierte | Että herään | Fernando espera que yo me despierte a las 7 de la mañana. |
Que tú | te despiertes | Että heräät | María espera que tú te despiertes de buen humor. |
Que usted / ele / ella | se despierte | Että sinä / hän heräät | Hernán espera que ella se despierte por jaa pesadilla. |
Que nosotros | nos despertemos | Että heräämme | Diana espera que nosotros nos despertemos por alarma. |
Que vosotros | os despertéis | Että heräät | Víctor espera que vosotros os despertéis tarde. |
Que ustedes / ellos / ellas | se despierten | Että sinä / he heräät | Lidia espera que ellos se despierten muy temprano. |
Epätoivoinen epätäydellinen subjunktiivi
On olemassa kaksi eri tapaa konjugoida epätäydellinen subjunktiivi. Molemmat muodot ovat yhtä päteviä, eikä kumpikaan sisällä varren muutosta.
Vaihtoehto 1
Que yo | minä epätoivoinen | Että heräsin | Fernando esperaba que yo me despertara a las 7 de la mañana. |
Que tú | te epätoivoiset | Että herätit | María esperaba que tú te despertaras de buen humor. |
Que usted / ele / ella | se epätoivoinen | Että sinä / hän heräsi | Hernán esperaba que ella se epätoivoisesti pesadilla. |
Que nosotros | nos despertáramos | Että heräsimme | Diana esperaba que nosotros nos despertáramos por la alarma. |
Que vosotros | os epätoivoisesti | Että herätit | Víctor esperaba que vosotros os despertarais tarde. |
Que ustedes / ellos / ellas | se epätoivoinen | Että sinä / he heräsit | Lidia esperaba que ellos se epätoivoinen muy temprano. |
Vaihtoehto 2
Que yo | minä epätoivoinen | Että heräsin | Fernando esperaba que yo me despertase las 7 de la mañana. |
Que tú | te despertases | Että herätit | María esperaba que tú te despertases de buen humor. |
Que usted / ele / ella | se despertase | Että sinä / hän heräsi | Hernán esperaba que ella se despertase por una pesadilla. |
Que nosotros | nos despertásemos | Että heräsimme | Diana esperaba que nosotros nos despertásemos por alarma. |
Que vosotros | os despertaseis | Että herätit | Víctor esperaba que vosotros os despertaseis tarde. |
Que ustedes / ellos / ellas | se despertasen | Että sinä / he heräsit | Lidia esperaba que ellos se despertasen muy temprano. |
Epätoivoisesti välttämätön
Pakollista tunnelmaa käytetään suorien tilauksien antamiseen. Voit antaa myöntäviä tai negatiivisia komentoja, joiden muoto on hiukan erilainen tú ja vosotros. Huomaa myös, että reflektoivien verbien impedanssia muodostettaessa refleksiivinen pronomini kiinnitetään positiivisten komentojen loppuun, mutta se sijoitetaan erikseen ennen verbiä negatiivisiin komentoihin.
Positiiviset käskyt
tú | despiértate | Herätä! | ¡Huumorintaju! |
usted | despiértese | Herätä! | ¡Despiértese las 7 de la mañana! |
nosotros | despertémonos | Heräämme! | ¡Despertémonos temprano! |
vosotros | despertaos | Herätä! | ¡Epätoivoinen tarde! |
ustedes | despiértense | Herätä! | ¡Despiértense ahora! |
Negatiiviset komennot
tú | ei te despiertes | Älä herää! | ¡Ei huonoa huumoria! |
usted | no se despierte | Älä herää! | ¡No se despierte a las 7 de la mañana! |
nosotros | ei nos despertemos | Älkäämme herääkö! | ¡Ei nos despertemos temprano! |
vosotros | ei os despertéis | Älä herää! | ¡Ei os despertéis tarde! |
ustedes | no se despierten | Älä herää! | ¡Ei se despierten ahora! |