Verbi feter on vain yksi sana "juhlia", "juhlia" tai "juhlia" ranskaksi. Toinen vaihtoehto on célébrer ja vaikka se voi olla helpompi muistaa, feter on helpompi konjugoida, joten sinulla on joitain valintoja mitä käyttää. Jos pidät yksinkertaisemmista konjugaatioista, katsotaanpa miten se tehdään feter.
Konjugaatio ranskan verbi feter
feter seuraa hyvin yleinen verbi-konjugointikuvio. Jos olet työskennellyt muiden kanssa säännölliset -ER-verbit, tämän oppitunnin pitäisi olla melko suoraviivainen. Vaikka tämä on ensimmäinen tyylisi verbi, voit ottaa täällä oppimasi ja soveltaa sitä sanoihin Donner (antaa),fermer (sulkea), ja lukemattomia muita.
Ennen verbikonjugaatiota meidän on tunnistettava verbivarsi. varten feter, Tämä on Fet-. Juuri tähän varteen kiinnitämme erilaisia äärettömiä päätteitä. Haasteena ranskan kielellä on, että sille on uusi pääte jokaisen aiheen pronomini jokaisen nykyisen, tulevan ja epätäydellisen menneisyyden aikana. Tämä tarkoittaa, että sinulla on enemmän sanoja opittavaa, mutta saat sen kiinni.
Esimerkiksi sanomalla "juhlin", käytä "je fêtetai sanoa "juhlia", "käyttää"nous fêterons"Näiden harjoittaminen kontekstissa helpottaa niiden muistamista.
aihe | Esittää | tulevaisuus | Epätäydellinen |
---|---|---|---|
je | juhla | fêterai | fêtais |
tu | fêtes | fêteras | fêtais |
il | juhla | fêtera | fêtait |
taju | fêtons | fêterons | fêtions |
vous | Fêtez | fêterez | fêtiez |
ils | fêtent | fêteront | fêtaient |
Nykyinen osallistuja feter
Voit käyttää partisiipin preesens of feter verbi, adjektiivi, substantiivi tai gerund, lisää -muurahainen verbivarsiin. Tämä johtaa fêtant.
Entinen osallistuja ja Passé Composé
aiempi partitsiini of feter on fêté. Tätä käytetään muodostamaan aikaisempi aika, joka tunnetaan nimellä passé-komposiitti. Sinun on myös konjugoitava apuverbiavoir sopimaan aiheen pronominiin. Esimerkiksi "juhlin" on "j'ai fêtê"ja" juhlimme "on"nous avons fêtê."
Yksinkertaisempi feter Konjugaatiot opittavaksi
Kun juhlia ei taata, löydät käyttötarkoituksen subjunktiivinen verbi-tunnelma. Samalla tavalla ehdollisen verbin muodossa tarkoittaa, että juhliminen on riippuvaista jostakin muusta.
Passé yksinkertainen on usein varattu muodolliselle kirjoittamiselle. Vaikka et välttämättä käytä sitä usein, tiedät sekä sen että epätäydellinen subjunktiivimuoto parantaa ranskan kielen lukutaitojasi.
aihe | konjunktiivi | ehdollinen | Passé Simple | Epätäydellinen subjunktiivi |
---|---|---|---|---|
je | juhla | fêterais | Fetai | fêtasse |
tu | fêtes | fêterais | fêtas | fêtasses |
il | juhla | fêterait | FETA | fetaalisten |
taju | fêtions | fêterions | fêtâmes | fêtassions |
vous | fêtiez | fêteriez | fêtâtes | fêtassiez |
ils | fêtent | fêteraient | fêtèrent | fêtassent |
Pakollinen verbimuoto on erityisen hyödyllinen feter koska sitä käytetään usein huudahduksissa ja lyhyissä lauseissa. Kun käytät sitä, pudota muodollisuus ja ohita aiheen pronomini: "tu fête"tulee"juhla."
imperatiivi | |
---|---|
(Tu) | juhla |
(Nous) | fêtons |
(Vous) | Fêtez |